Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Raciborski Pałac Sprawiedliwości oficjalnie otwarty. Wyroki będą zapadać w najpiękniejszej sali rozpraw na całym Śląsku

07.02.2022 14:44 | 2 komentarze | żet

- Dziękujemy państwu polskiemu za to, że ten piękny gmach znowu wraca w ręce sądownictwa - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas oficjalnego otwarcia sądu.

Raciborski Pałac Sprawiedliwości oficjalnie otwarty. Wyroki będą zapadać w najpiękniejszej sali rozpraw na całym Śląsku
Gmach został wyremontowany i odrestaurowany z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Tak było na oficjalnym otwarciu obiektu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystość rozpoczęła się w holu wejściowym budynku przy ul. Wojska Polskiego. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek odsłonili tutaj tablicę upamiętniającą zakończenie remontu i otwarcie Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości. Remontu, który pochłonął ponad 22 miliony złotych. Efekt jest niesamowity.

W imieniu Rzeczypospolitej

Największe wrażenie sprawia główna sala rozpraw. W czasach "poprawczaka" przerobiono ją na salę gimnastyczną. Jeszcze niedawno do ścian były przytwierdzone drabinki do ćwiczeń. Dziś jest to jedna z najpiękniejszych sal sądowych na całym Śląsku. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że w takim miejscu z dumą będzie można wydawać wyroki w imieniu Rzeczypospolitej. To właśnie tutaj odbyły się główne uroczystości otwarcia Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości.

Będzie służył kolejnym pokoleniom

Po wiceministrze Michale Wosiu głos zabrała prezes sądu Marzena Korzonek. - Jestem dumna, że mogę uczestniczyć w historycznym momencie oddania do użytku budynku dawnego Sądu Krajowego po doprowadzeniu go do jego świetności - powiedziała M. Korzonek. Podkreśliła, że dzięki zaangażowaniu wielu osób "zyskujemy piękny, imponujący, historyczny gmach, który będzie służył kolejnym pokoleniom mieszkańców, wymiarowi sprawiedliwości, a także edukacji prawnej".

- Dzień 7 lutego 2022 roku będzie zapisany w kronikach tego miasta - powiedział z kolei Witold Mazur, prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zapewniła oprawę muzyczną tego wydarzenia.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści (oprócz wspomnianego M. Wosia, również senator Ewa Gawęda oraz posłanka Teresa Glenc), władze samorządowe ze starostą Grzegorzem Swobodą i prezydentem Dariuszem Polowym na czele, przedstawiciele służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości oraz duchowieństwa (m.in. prałat Jan Szywalski, proboszcz kościoła farnego ks. Marian Obruśnik i proboszcz parafii na Ostrogu ks. Jerzy Hetmańczyk).

Minuta ciszy dla weterana

Wiceminister Woś poprosił obecnych o uczczenie minutą ciszy śp. Mariana Szlapańskiego - raciborzanina, weterana Armii Krajowej, który zmarł w wieku 95 lat. Pogrzeb śp. Mariana Szlapańskiego odbędzie się w piątek 11 lutego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się od mszy świętej w kościele farnym o 13.00.

Dzień otwarty

11 lutego będzie można zwiedzić odrestaurowany budynek sądu w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego. Zwiedzanie sądu odbywać się będzie od 12.30 co pół godziny aż do 19.30 (ostatnie wejście).

Z powodu obostrzeń covidowych wizyta w gmachu odbywać się będzie w reżimie sanitarnym, w grupach 10-osobowych. Wejście od ul. Wojska Polskiego.

Aby obejrzeć zabytkowy budynek, wystarczy zapisać się na wybraną godzinę za pośrednictwem maila pod adresem: administracja@raciborz.sr.gov.pl lub zadzwonić pod numer: 32 45 94 604.

Budynek został wzniesiony w latach 1889–1892 jako gmach niemieckiego sądu krajowego (Landgericht). Zachwyca wykonaną z klinkierowej cegły elewacją oraz wspaniałym portalem z piaskowca – ozdobionym kolumnami i maszkaronami. Całość utrzymana jest w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Swego czasu rozpatrywano tu apelacje dla sądów grodzkich w Baborowie, Głubczycach, Hulczynie, Kietrzu, Koźlu, Pawłowiczkach, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu i Żorach.


Raciborska Temida

Adrian Szczypiński nakręcił film pt. Raciborska Temida, który jest poświęcony dziejom wymiaru sprawiedliwości w Raciborzu. Znajduje się tam również sporo informacji na temat gmachu dawnego Sądu Krajowego. Polecamy, miłośnikom historii Raciborza i nie tylko!

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Była senator.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.