Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Rafamet chwali się bardzo dobrą końcówką roku

21.01.2022 14:21 | 0 komentarzy | ż

Nowe kontrakty i współpraca z TBI Technology w zakresie produkcji frezarek bramowych i tokarek horyzontalnych - to wieści, z którymi producent obrabiarek z Kuźni Raciborskiej wkroczył w nowy rok.

Rafamet chwali się bardzo dobrą końcówką roku
Pracownicy Rafametu mają pełne ręce roboty. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejne kontrakty we Francji

Jeszcze w grudniu zeszłego roku Francuskie Koleje Państwowe SNCF zamówiły w Rafamecie dwie portalowe tokarki kołowe typu UFD 140N. To najnowocześniejsze i najbardziej uniwersalne obrabiarki kołowe z gamy produktów Rafamet. Obie trafią do powstającego do jednego z największych zakładów SNCF, który powstaje we Francji.

- Obrabiarki UFD 140 N jako maszyny portalowe o napędzie ciernym, pracujące w układzie przelotowym, zapewniają wydajną i precyzyjną obróbkę. Należy koniecznie zaznaczyć, że są doskonałym rozwiązaniem dla operatorów kolejowych posiadających zróżnicowany tabor kolejowy - mówi Andrzej Rustanowicz, Dyrektor Eksportu w Rafamet S.A.

Rafamet jest obecny na francuskim rynku już od lat 70-tych ubiegłego wieku. W kraju nad Sekwaną pracuje na tę chwilę ponad 50 maszyn wyprodukowanych w Kuźni Raciborskiej. Mowa zarówno o obrabiarkach kolejowych, jak i ciężkich i super ciężkich tokarkach karuzelowych. Maszyny Rafamentu są obecne w kluczowych gałęziach gospodarki francuskiej: energetyce (w tym nuklearnej), sektorze lotniczym, sektorze kosmicznym i kolejnictwie.

- Nasze tokarki kolejowe pracują nie tylko w SNCF i RATP (pociągi podmiejskie i metro w aglomeracji paryskiej) ale także w miejskich przedsiębiorstwach eksploatujących tabor tramwajowy oraz w całym tamtejszym sektorze prywatnych usług kolejowych - dodaje Andrzej Rustanowicz.

Zamówienia z Chin

Metro w Pekinie jest drugim z największych na świecie systemów komunikacji (pod względem długości linii). Najświeższe dane mówią, że długość linii pekińskiego metra wynosi obecnie 731 km, a do końca 2020 roku metro w Pekinie posiadało 24 linie oraz 428 stacji.

To właśnie tam swoje zastosowanie znajdzie wyprodukowany w Kuźni Raciborskiej lekki tandem tokarek podtorowych 2UGE 150 N, zamówiony przez spółkę z Chin pod koniec października. Maszyna zostanie dostarczona klientowi jesienią przyszłego roku. - Rynek chiński jest dla nas bardzo ważny. Działamy tam, z przerwą, od 1989 roku. Dodam, że głównymi odbiorcami maszyn produkowanych w naszej firmie są producenci taboru kolejowego oraz ich użytkownicy (czyli chińskie metro, a także sektor utrzymania taboru kolejowego). Oprócz pekińskiego metra obrabiarki Rafamet pracują m.in. w metrze w Nanjing, Ningbo czy też w Kantonie – informuje Krzysztof Pestkowski, Kierownik Sprzedaży w RAFAMET S.A.

- Mimo pandemii i wynikających z niej trudności, m.in. niemożności swobodnego podróżowania do Chin, działamy bez zmian i nieustannie staramy się pozyskiwać kolejne kontrakty. Kilka lat temu zainwestowaliśmy w szkolenia chińskich monterów oraz inżynierów, co zaowocowało usprawnieniem procesu montażu i uruchamiania maszyn. Dzięki temu przekazywanie do eksploatacji wysyłanych do Chin obrabiarek odbywa się sprawnie i skutecznie – dodaje K. Pestkowski.

Pod koniec roku zawarto również umowę z innym chińskim odbiorcą na dostawę tokarki kłowej ciernej typu UFB 125N. Obrabiarka zapewnia wydajną obróbkę kół monoblokowych i obręczowanych zarówno używanych jak i nowych zestawów kołowych, eliminując powstawanie karbów lub miejscowych ugnieceń materiału kół, mogących być źródłem pęknięć zmęczeniowych.

Współpraca z TBI

W grudniu 2021 roku Rafamet S.A. rozpoczął  współpracę z TBI Technology z Raciborza. Mowa o współpracy handlowej i produkcyjnej w zakresie frezarek bramowych oraz tokarek horyzontalnych marki Poręba. Umowa może zostać podpisana w pierwszym kwartale br.

- Rafamet oraz TBI dały jednak wyraźny sygnał, że taka współpraca dwóch firm obrabiarkowych z naszego powiatu ma biznesowe uzasadnienie, czego dowodem są z jednej strony podpisane umowy na dostawę przez TBI dwóch frezarek bramowych dla Rafamet oraz z drugiej strony zakup od Rafamet tokarki kłowej produkcji Rafamet (marki Poręba) przez TBI – tłumaczy E. Longin Wons, Prezes Zarządu RAFAMET S.A.

źródło: Adventure Media/Rafamet, oprac. żet

Interesuje Cię tematyka rynku pracy?

Wejdź na nasz serwis praca.nowiny.pl, a w nim:

  • codziennie nowe newsy z związane z rynkiem pracy
  • oferty pracy z regionu

praca.nowiny.pl - Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie

praca Racibórz | praca Rybnik | praca Wodzisław | praca Jastrzębie | praca Żory | wszystkie