Rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o 40%. Jak tego uniknąć?
We wrześniu ceny energii elektrycznej na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii pobiły kolejny rekord. W stosunku do września 2020 prąd podrożał o 90%. W porównaniu do wiosny 2020 prąd jest już trzykrotnie droższy (podwyżka 310% w stosunku do kwietnia 2020). Rekordy te boleśnie odbijają się na odbiorcach końcowych. Firmy szacują, że w przyszłym roku zapłacą za prąd kilkadziesiąt procent więcej. Z zapowiedzi spółek energetycznych wynika, że odbiorca indywidualny zapłaci od 20 do nawet 40% więcej. Jak tego uniknąć?
Podwyżek nie da się zatrzymać
Konwencjonalne źródła pozyskiwania energii z roku na rok stają się coraz droższe. W Polsce są niestety wciąż podstawowym źródłem, dlatego stale rosnące ceny prądu wydają się nieuniknione. Sam koszt emisji dwutlenku węgla to w Polsce ponad 2 miliardy Euro rocznie. Jeśli weźmiemy pod uwagę także konieczność modernizacji infrastruktury staje się jasne, że podwyżki cen energii nie wyhamują. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zapowiada, że już z nowym rokiem możemy spodziewać się dwucyfrowej podwyżki. Wiadomo już, że URE nie będzie wstrzymywał podwyżek proponowanych przez spółki energetyczne. Nie znamy jeszcze ostatecznej wysokości wzrostu cen energii, ale szacuje się, że odbiorca indywidualny zapłaci od 20% do 40% więcej. Nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorstw. Już wiemy, że stawka opłaty mocowej wzrosła o ok. 21%.
Fotowoltaika – własny prąd
Aby uniezależnić się od wzrostu opłat za energię czynną, możemy po prostu sami zacząć ją produkować. Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii to wciąż najbardziej opłacalne rozwiązanie. Produkowanie własnego prądu ze słońca to wybór, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Fotowoltaika w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit. Na koniec lipca 2021r. w Polsce zamontowanych było już ponad 630 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. – Większość naszych klientów decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej gównie ze względu na ekonomię. Produkcja własnego prądu i wynikające z niej oszczędności to główna motywacja w podejmowaniu decyzji o fotowoltaice. Ekologiczny aspekt pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest bardzo ważny, jednak to nie ekologia, a ekonomia skłania właścicieli firm i gospodarstw domowych do inwestycji w produkcję własnego prądu ze słońca – mówi doradca techniczny firmy Ekosun z Bielska – Białej (www.ekosun.pl). Precyzyjnie dobrana oraz profesjonalnie zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna obniża rachunki za prąd przynosząc inwestorowi stałe oszczędności. Zadowolonych użytkowników fotowoltaiki jest już w Polce tyle, że dziś nie trzeba już nikogo przekonywać o opłacalności tej inwestycji, a rynek fotowoltaiczny stale nabiera tempa. Nie tylko jednak podwyżki cen energii przyspieszają decyzje klientów firm fotowoltaicznych. Wpływ na sytuacje ma także zapowiadana zmiana przepisów.
Fotowoltaika – zmiany w systemie opustów
- Rozwiązaniami wykorzystującymi Odnawialne Źródła Energii zajmujemy się od 11 lat. Tempo pracy zwykle było u nas dość intensywne, jednak końcówka tego roku okazała się jeszcze bardziej wymagająca. Rynkiem fotowoltaiki wstrząsnęła wiadomość o nowelizacji ustawy zmieniającej system opustów dla prosumentów. Chęć pozostania w obowiązującym systemie rozliczeń przyspieszyła decyzję inwestorów – tłumacz doradca Ekosun. Aktualnie obowiązujący system opustów polega na bezgotówkowym systemie rozliczeń – nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do sieci w wracają do nas w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7. Nowelizacja ustawy zakłada, że energia wprowadzana i pobrana będą oddzielnie rozliczane. Eksperci prognozują, że nowy system rozliczeń jest mniej korzystny dla prosumentów i wydłuża czas zwrotu z inwestycji. Wszyscy prosumenci, których instalacje zostaną uruchomione do 31. marca 2022r. zostaną objęci obowiązującym systemem jeszcze przez 15 lat. To właśnie ten fakt powoduje, że każdy kto zdecydował się na fotowoltaikę, chce wykonać ją do tego terminu. Fotowoltaika wciąż będzie opłacalna, zwłaszcza przy tempie wzrostu cen energii.
Jeśli zastanawiasz się jak instalacja fotowoltaiczna obniży twoje rachunki za energię, umów się z doradcą technicznym na bezpłatny audyt i poznaj opłacalność swojej inwestycji:
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze