Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rafako wraca do rozmów z Tauronem w sprawie Jaworzna

15.10.2021 09:42 | 0 komentarzy | żet

Spółki córki Rafako (E003B7 sp. z o.o) i Tauronu (z Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o.) chcą wznowienia mediacji, których celem jest wypracowanie porozumienia dotyczącego naprawy bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III.

Rafako wraca do rozmów z Tauronem w sprawie Jaworzna
Rafako to ogromne przedsiębiorstwo. Producent kotłów energetycznych oraz instalacji oczyszczania spalin z Raciborza boryka się z trudną sytuacją finansową. Grupa Kapitałowa Rafako odnotowała w pierwszym półroczu 2021 r. 87,289 mln zł straty netto (w I półroczu 2020 roku strata wyniosła 277,4 mln zł).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powrót do rozmów

13 października Rafako oraz Tauron skierowały do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wspólny wniosek o wznowienie mediacji w odniesieniu do umowy na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III. Rafako oraz spółka E003B7 sp. z o.o. wycofały również oświadczenia o odstąpieniu od umowy o mediację, na które Tauron wyraził zgodę.

Przypomnijmy, oświadczenia o zakończeniu woli mediacji oraz odstąpieniu od umowy mediacyjnej zostały wydane przez Rafako i jej spółkę zależną E003B7 sp. z o.o. 28 września. Wcześniej Rafako bez powodzenia starało się nakłonić Tauron do zainwestowania w Rafako.

Potencjalna inwestycja

Prawdopodobnie powrót do mediacji jest konsekwencją listu intencyjnego z 6 października, który podpisały Polimex Mostostal S.A., Polski Fundusz Rozwoju (poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych) oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron Sp. z o.o. Dwa pierwsze podmioty wyraziły chęć sprawdzenia możliwości nabycia pakietu kontrolnego akcji Rafako S.A., m.in. poprzez drobiazgową kontrolę faktycznej sytuacji Rafako. Poznaniem tej ostatniej jest z kolei zainteresowane Nowe Jaworzno Grupa Tauron, które potrzebuje Rafako do uruchomienia bloku w Jaworznie. Ten nie działa od czerwca 2021 r., kiedy doszło w nim do kolejnej awarii.

Aktualnie główny pakiet akcji raciborskiego przedsiębiorstwa wciąż jest w rękach PBG S.A. Na papierze, bo w praktyce zarządza nimi nadzorca sądowy ustanowiony, aby chronić interesy wierzycieli PBG S.A. Niegdysiejszy gigant budowlany znajduje się w stanie upadłości.

Dodajmy, że 27 września 2021 r. zarząd Rafako S.A. poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę ma stracić maksymalnie 190 osób. Wiosną tego roku w Rafako S.A. zakończył się poprzedni proces zwolnień grupowych. Wtedy pracę straciło 347 osób.