Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza kupić więcej akcji Rafametu. "Dajemy gwarancję i bezpieczeństwo dla przyszłego rozwoju spółki"
Aktualnie Agencja Rozwoju Przemysłu posiadała około 47% akcji Rafamet S.A. Jeśli ARP zdoła zrealizować swoje zamierzenia, stanie się właścicielem co najmniej 80% akcji Rafametu. A to jeszcze nie koniec.
11 października 2021 roku Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Rafamet S.A. Ponadto ARP poinformowała o liście intencyjnym w sprawie nabycia przez ARP akcji Rafamet S.A. od Krzysztofa Jędrzejewskiego oraz firm Promack sp. z o.o. i Iskra sp. z o.o. Jeśli ta transakcja dojdzie do skutku, ARP zwiększy stan posiadania akcji Rafamet S.A. do 80%.
W związku z tym, że Rafamet S.A. jest jednym z filarów gospodarczego życia naszego regionu, skierowaliśmy do Agencji Rozwoju Przemysłu pytania o cel tych działań, włączając w to możliwość zdjęcia Rafametu z giełdy (obecnie istnieje taka możliwość w przypadku, gdy główny akcjonariusz posiada 95% akcji przedsiębiorstwa), a także plany ARP S.A. względem Rafametu. Odpowiedział nam rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu Miłosz Marczuk.
- Dlaczego ARP S.A. zdecydowała się zwiększyć stan posiadania akcji Rafametu?
- Nabycie akcji spółki przez ARP ma być rodzajem długoterminowej inwestycji, niezagrażającej interesom spółki, jej istnieniu i rozwojowi. W ocenie ARP, uzyskanie pozycji dominującej wobec spółki wpłynie pozytywnie na jej rozwój i może pozytywnie przyczynić się do budowy wartości spółki. Dodatkowo, wzywający, jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, daje gwarancję i bezpieczeństwo dla przyszłego rozwoju spółki i umacnianiu jej pozycji na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.
- Czy w przypadku powodzenia transakcji nabycia akcji od Krzysztofa Jędrzejewskiego oraz firm Promack sp. z o.o. i Iskra sp. z o.o., a także pozytywnego odzewu tzw. drobnych akcjonariuszy na wezwanie, ARP S.A. zamierza zdjąć Rafamet S.A. z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie?
- ARP nie zamierza wycofać akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym ani podejmować żadnych działań do tego celu zmierzających.
- Jakie są plany ARP S.A. względem Rafametu?
- ARP pracuje nad modelem optymalnego finansowania rozwoju Spółki. Rozważane jest również pozyskanie kapitału w ramach Secondary Public Offering*. Działalność spółki opierająca się na obróbce mechanicznej na maszynach wielkogabarytowych (toczenie, frezowanie, wytaczanie) oraz remontach kapitalnych, modernizacjach i relokacjach obrabiarek ma pozostać niezmieniona i ma być rozwijana.
* Oferta publiczna może przybrać formę emisji nowych akcji, sprzedaży istniejących akcji lub kombinacji tych dwóch form - red.