Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Czy włodarze Wodzisławia, Radlina i Rydułtów zdążą z wymianą pieców w budynkach należących do miasta?

02.10.2021 18:22 | 5 komentarzy | apa, juk

W kwietniu 2017 roku została podpisana uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego. O konieczności wymiany najstarszych pieców do końca tego roku wiadomo od czterech lat. Mimo to, wiele osób tego nie zrobiło i czekało na ostatni moment.

Czy włodarze Wodzisławia, Radlina i Rydułtów zdążą z wymianą pieców w budynkach należących do miasta?
Do końca 2021 roku należy wymienić ponad 10-letnie piece bezklasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej mieszkańcy województwa śląskiego mają czas do końca 2021 r. na wymianę ponad 10-letnich pieców bezklasowych. Zapytaliśmy włodarzy Wodzisławia, Radlina i Rydułtów o to, czy w zasobach miejskich wszystkie piece bezklasowe zostały już wymienione, ile pieców zostało wymienionych od momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej, a także o to,  ile pieców jeszcze czeka na wymianę i kiedy zostanie to zrobione.

Jak to wygląda w Rydułtowach? 

Miasto Rydułtowy podjęło działania w zakresie wymiany źródeł ciepła znajdujących się w zasobach miejskich. W obiektach miejskich zostały zlikwidowane kotłownie węglowe obsługiwane przez kotły węglowe.  Od wejścia w życie uchwały antysmogowej zostały wymienione i zlikwidowane piece w 36 mieszkaniach na Osiedlu Karola w ramach prowadzonego zadania inwestycyjnego pod nazwą: "Przyłączenie budynków mieszkalnych na Osiedlu Karola w Rydułtowach do ciepłociągu wraz z ich termomodernizacją”, w 3 budynkach mieszkalnych komunalnych: w budynku przy ul. Barwnej 1, budynku przy ul. Radoszowskiej 123, ul. Generała Józefa Bema 103a w ramach prowadzonego zadania inwestycyjnego pod nazwą: "Poprawa efektywności energetycznej w mieszkalnych budynkach komunalnych w Rydułtowach". W ramach powyższego zadania, zostaną jeszcze wymienione źródła ciepła w 10 komunalnych budynkach mieszkalnych. Źródłem ciepła, po przeprowadzonej kompleksowej termomodernizacji i likwidacji kotłów węglowych i pieców, będzie węzeł wymiennikowy zasilany z sieci ciepłowniczej lub  kotłownia gazowa. Budynki przy ul. Barwnej 6, przy ul. Romualda Traugutta 273 zostaną doposażone również w instalację centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz instalację solarną. Ponadto, dla budynku mieszkalnego komunalnego nr 21 zlokalizowanego na osiedlu Karola złożono wniosek o dofinansowanie w ramach zadania „Poprawa efektywności energetycznej budynku komunalnego - Osiedle Karola 21 w Rydułtowach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Obecnie trwa procedura jego oceny.  

Czy Radlin zdążył wymienić źródła ciepła? 

 Włodarze Radlina zapewniają, że zdecydowana większość miejskich zasobów ma już ekologiczne źródła ciepła, a proces przechodzenia na ogrzewanie z ciepłociągu lub z gazociągu rozpoczął się już kilka lat zanim weszła w życie uchwała antysmogowa. Dla przykładu, proces przechodzenia z pieców węglowych na ogrzewanie gazowe na osiedlu przy ul. Mikołajczyka realizowany jest już od 2013 roku. - Pozostały nam dwa budynki do dokończenia i całe osiedle przy ulicy Mikołajczyka już w tym roku będzie w całości ogrzewane siecią gazową - poinformował Marek Gajda, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Radlina. 

Większość z miejskich jednostek użyteczności publicznej od początku była ogrzewana sieciowo z ciepłociągu – tak jest w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Miejskim Ośrodku Kultury i w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2, która obecnie  jest również termomodernizowana. Podobnie wygląda sytuacja w Centrum Usług Społecznych i  w Świetlicy Środowiskowej „Koliba”. Z kolei budynek „Sokolni” i Ośrodek Pomocy Społecznej w Radlinie ogrzewane są gazem. 

W przypadku niektórych szkół przejście na nowoczesne a przy tym ekologiczne źródła ciepła nastąpiło przy okazji większych inwestycji. Tak było np. w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie ogrzewanie gazowe i panele fotowoltaiczne zastąpiły piec na węgiel. - Najczęściej posiłkujemy się w takich sytuacjach pozyskanymi środkami zewnętrznymi - unijnymi lub krajowymi. Zwłaszcza dofinansowania dla inwestycji ekologicznych ze strony WFOŚiGW w Katowicach są od wielu lat ogromnym wsparciem dla śląskich gmin - poinformował M. Gajda. 

Wymiany na osiedlach 

W Radlinie od 2017 roku, kiedy weszła w życie uchwała antysmogowa, systematycznie były wymieniane nieekologiczne źródła ciepła na osiedlu Mikołajczyka, Mielęckiego, Korfantego i Hallera. Jak podał radliński magistrat, obecnie prawie cała sieć miejskich budynków spełnia ekologiczne wymogi. Wyjątkiem są dwie lokalizacje – przy ul. Hallera 32 i Rydułtowskiej 43, jednak w obydwu przypadkach jest już zaplanowana termomodernizacja budynków i przyłączenie ogrzewania sieciowego.

Z Wodzisławia odpowiedzi brak 

Skontaktowaliśmy się z wodzisławskim magistratem. Pytania wysłaliśmy 20 września. Mimo późniejszego kontaktu z urzędnikami, odpowiedzi na zadane pytania nie uzyskaliśmy.