Gniazdo szerszeni lub os. Gdzie dzwonić? Co robić? Kto pomoże?
W okresie letnim strażacy odbierają wiele telefonów z prośbą o likwidację gniazda owadów (pszczół, os lub szerszeni), które zagnieździły się w pobliżu domostw. W 2021 roku na terenie powiatu wodzisławskiego jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały (do 19 sierpnia) 87 razy w zdarzeniach związanych z owadami.
Jednolite zasady
Na terenie całego kraju wdrożone zostały przez Komendanta Głównego PSP nowe „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Wprowadzone procedury mają za zadanie ujednolicenie sposobu postępowania przez Państwową Straż Pożarną przy przyjmowaniu zgłoszeń i podejmowaniu ewentualnych interwencji związanych z zagrożeniami powodowanymi przez osy, szerszenie, roje pszczół oraz ograniczenie działań w bardzo licznych przypadkach bezzasadnych zgłoszeń.
Kiedy straż interweniuje?
Interwencje PSP podejmowane będą w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów i najczęściej będzie to dotyczyć obiektów, w których przebywają grupy dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie niezbędnych działań zmierzających do usunięcia owadów.
Dyspozytor będzie pytał bardzo dokładnie
Dyżurny operacyjny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej przyjmując zgłoszenie będzie je wnikliwie analizować i może uznać interwencję zespołu ratowników straży pożarnej za bezzasadną – brak bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Wówczas zaproponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych owadów.
Jesteś właścicielem posesji? Podejmij działania zapobiegawcze!
Aby pozbyć się niepożądanych owadów właściciele na swoich posesjach powinni prowadzić działania prewencyjne. Łatwiej bowiem jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. Aby zniechęcić je do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi mogą przedostać się do środka warto odpowiednio zabezpieczyć, gdyż odnotowywano też liczne przypadki zgłaszania konieczności interwencji dokładnie w tych samych miejscach.
Kary za kłamanie do słuchawki
Zdarzają się osoby, które doskonale wiedzą co i jak mówić, aby przekonać dyspozytora, by jednak strażaków zadysponował do gniazda os czy szerszeni. Uprzedzamy, że za kłamanie do słuchawki grożą konsekwencje. – W przypadku zgłoszeń nieprawdziwych, w których zgłaszający w sposób świadomy i niejednokrotnie złośliwy, celowo wprowadza w błąd, to takie sprawy kierujemy do Policji – informuje bryg. Jacek Filas, dowódca JRG Wodzisław Śląski.
Zaglądamy zatem do kodeksu karnego a tam: „Za bezpodstawne wezwanie służb ratowniczych kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności i grzywnę do 1500 zł. Ponadto sprawca takiego zgłoszenia może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów poniesionych przez instytucje.” Warto się zastanowić, czy nie taniej będzie jednak wezwać firmę specjalizującą się w usuwaniu owadów...
Zauważyłeś/łaś gniazdo owadów? Zachowaj ostrożność!
- nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenie, w którym znajdują się owady,
- nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda,
- nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwać wodą lub środkami owadobójczymi,
- należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.
W chwili obecnej strażacy posiadają informację o czterech firmach (zajmujących się zwalczaniem insektów) działających na terenie powiatu wodzisławskiego.
AgaKa
Na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy ostatnio wiadomość od czytelnika, który przytacza nam dwie historie związane z wyjazdami strażaków z OSP Turza Śl. do usuwania owadów na terenie Turzy Śląskiej. Sytuacja miała miejsce w połowie sierpnia. W jednym przypadku owady zostały usunięte (ul. Dalków), w drugim już nie (ul. Zwycięstwa). O wyjaśnienie tych sytuacji poprosiliśmy Jacka Filasa, rzecznika Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim. Dlaczego w jednym przypadku interwencja miała miejsce, a w drugim odmówiono?
– Przyjmowaniem zgłoszeń, ich weryfikacją i dalszym dysponowaniem do działań, na terenie powiatu wodzisławskiego zajmują się dyżurni stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. O ile oczywistym jest, że w przypadku pożaru konieczne jest podjęcie działań przez straż pożarną, to w sytuacji gdzie mówimy o tworzących się przez wiele dni czy nawet tygodni gniazdach owadów trudno doszukiwać się analogi i uznania w każdym przypadku niezbędnej konieczności angażowania jednostek ochrony przeciwpożarowej. Należy pamiętać, że to na właścicielach obiektów budowlanych spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i to oni są odpowiedzialni za działania prewencyjne przeciwdziałające tworzeniu się „niechcianych” gniazd owadów, a w sytuacji istniejących gniazd za ich usuwanie samodzielnie lub przy pomocy specjalistycznych firm. Zasadniczo firmy specjalistyczne są dyspozycyjne i śmiało można na nie liczyć. Chcąc usunąć gniazdo należy więc w pierwszej kolejności skontaktować się firmami świadczącymi tego typu usługi, a straż pożarną angażować tam gdzie potrzeba jest podjęcia działań niezwłocznie. Wykaz firm można znaleźć chociażby na naszej stronie internetowej. Zauważyć należy także, że istnienie w naszym środowisku owadów jest czymś naturalnym i nie należy dążyć do ich całkowitego wytępienia. Zdarzały się w przeszłości także oczekiwania, żeby straż pożarna usunęła gniazdo owadów znajdujące się w lesie. Za każdym razem dyżurny stanowiska kierowania indywidualnie rozpatrując każdy zgłaszany przypadek zauważonego gniazda owadów decyduje o ewentualnym skierowaniu na miejsce zastępów straży pożarnej. Nie zachodzi jednak obligatoryjny obowiązek zadysponowania na miejsce zastępów, jak ma to miejsce chociażby w przypadku pożarów – komentuje.
Komentarze
2 komentarze
Na stronie PSP w Wodzisławiu jest dokładny opis, co należy zrobić:
https://www.gov.pl/web/kppsp-wodzislaw-slaski/owady-blonkoskrzydle
Oj tam, Oj tam. Oprócz "rygorystycznych i ujednoliconych zasad" nadal ma znaczenie, kto dzwoni.