Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Narodowy Spis Powszechny. Gdzie w Raciborzu działa mobilny punkt spisowy?

26.08.2021 09:14 | 0 komentarzy | ż

Spisać będzie można się nie tylko w urzędzie miasta, ale również w bibliotece, na zamku, w osiedlowych klubach oraz remizach OSP zgodnie z poniższym harmonogramem.

Narodowy Spis Powszechny. Gdzie w Raciborzu działa mobilny punkt spisowy?
Wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowe. Zdjęcie ilustracyjne (GUS/Facebook).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obowiązek spisowy

Przypomnijmy, 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Spisie jest obowiązkowy. Formalnie miał potrwać do końca czerwca, jednak ze względu na pandemię został wydłużony do 30 września 2021 roku. 

Obowiązkiem spisowym są objęte: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

O co pytają?

W kwestionariuszu znajdują się pytania o dane osobowe, adres, osoby mieszkające w mieszkaniu, a także osoby przebywające za granicą. Będzie również do wypełnienia kwestionariusz mieszkaniowy i osobowy. W tym pierwszym zostaniemy zapytani m.in. o to, ile pokoi mamy w mieszkaniu, jaka jest powierzchnia użytkowa, jak dawno budynek został oddany do użytku oraz jakim paliwem jest ogrzewany dom. Do tego wszystkie kwestie właścicielskie, doprowadzenie kanalizacji czy instalacji gazowej oraz liczba osób mieszkających pod danym adresem.

Kwestionariusz osobowy z kolei porusza kwestia relacji rodzinnych, wykształcenia, wykonywanego zawodu, narodowości, wyznawanej religii czy migracji. 

Spisu za wszystkich domowników może dokonać jedna osoba, musi jednak posiadać ich numery PESEL. Za dzieci spisu dokonują ich opiekunowie. 

Jak jeszcze można się spisać?

  • Obowiązkową formą jest samospis internetowy (www.spis.gov.pl). Metody uzupełniające to:
  • infolinia (tel. 22 279 99 99)
  • oczekiwanie na telefon od rachmistrza (22 828 88 88 lub 22 279 99 99)
  • skorzystanie z mobilnego punktu spisowego

(ż) (ap)