Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Czego pragną strażacy?

24.04.2021 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Samorządowcy z Raciborza otrzymali z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zestawienie pilnych potrzeb przedstawicieli tych służb. Na czoło wysuwa się potrzeba kompleksowego remontu siedziby strażaków – zawodowców.

Czego pragną strażacy?
Remiza zawodowej straży pożarnej w Raciborzu od lata wymaga remontu. Zdjęcie ilustracyjne (na pierwszym planie kpt. Mateusz Wyrba, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSPP w Raciborzu, arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak czytamy we wnioskach pod strażackim raportem. konieczne jest podjęcie działań w celu przebudowy i modernizacji budynków KP PSP w Raciborzu. Miejscowa komenda jest w posiadaniu koncepcji projektową, która została już zaakceptowana przez Komendę Główną PSP w Warszawie. Do realizacji potrzebny jest montaż finansowy zadania.

KP PSP w Raciborzu w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo” prowadzi działania edukujące społeczeństwo oraz zarządców budynków wielorodzinnych. Strażakom chodzi o wzmożoną profilaktykę wobec zagrożeń pożarowych związanych z pojawieniem się tlenku węgla. – Występowanie podwyższonych stężeń tlenku węgla ma miejsce głównie w budynkach wielorodzinnych w okresie grzewczym – od października do marca – podaje komendant Jarosław Ceglarek z Raciborza. Do częstych interwencji straży dochodzi, gdy nieprawidłowo eksploatowane są urządzenia grzewcze, brakuje wentylacji i nieprzestrzegane są przepisy dotyczące przeglądów ciągów kominowych oraz urządzeń grzewczych. Problemem jest również brak dopływu powietrza do pomieszczeń mieszkalnych z zewnątrz obiektu.

Jak co roku zawodowi strażacy podkreślają konieczność podjęcia działań w celu zmniejszenia liczby pojazdów parkujących na drogach pożarowych, zlokalizowanych na osiedlach mieszkaniowych.

Nieustającą potrzebą jest doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, a w szczególności tych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Jak wskazuje komendant Ceglarek, można to robić poprzez dofinansowanie z budżetów gminnych oraz pozyskiwanie środków z instytucji państwowych (KSRG, MSWiA, NFOŚiGW/WFOŚiGW) oraz z budżetu unijnego.

Konkretem wskazanym przez straż na koniec zestawienia potrzeb jest organizacja w 2021 roku powiatowego punktu badania sprzętu ochrony dróg oddechowych. Taki sprzęt znajduje się na wyposażeniu JRG i OSP.

(m)


Zobacz również: