Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Po przerwie zimowej rusza tężnia w Radlinie

23.03.2021 19:00 | 1 komentarz | juk

Jeden z charakterystycznych punktów Radlina, czyli tężnia solankowa niedługo zacznie tętnić życiem. Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny obiekt rozpoczął swój nowy sezon.

Po przerwie zimowej rusza tężnia w Radlinie
Tuż za obiektem tężni, na istniejącym placu zabaw, zamontowano hustawkę i piaskownicę, z której mogą korzystać dzieci z niepełnosprawnościami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RADLIN Od minionego weekendu po kilkumiesięcznej przerwie zimowej mieszkańcy regionu mogą znów korzystać z tężni solankowej zlokalizowanej przy ul. Wypandów.

Spacerujący w okolicy radlińskiego inhalatora na wolnym powietrzy będą w tym roku wdychać solankę z Ustronia. Jej złoża bogate są w m.in. wapń, magnez, sód, potas, kwas metaborowy, kwas meta krzemowy, chlorki, siarczany, wodorowęglany, bromki i jodki. Tężnia została uruchomiona 20 marca i będzie działać do później jesieni. Jak co roku będzie pracowała całą dobę przez wszystkie dni w tygodniu z wyłączeniem dni przewidzianych na serwisowanie czy uzupełnianie solanki. O tych terminach magistrat będzie informować z wyprzedzeniem. Komunikaty będą dostępne m.in. na portalach społecznościowych. – Z uwagi na wciąż panujący reżim sanitarny, prosimy o stosowanie się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w dobie pandemii koronawirusowej – przekazuje nam Marek Gajda z radlińskiego urzędu.

Tuż za obiektem tężni, na istniejącym placu zabaw, zamontowano dwa nowe urządzenia. Są to huśtawka i piaskownica integracyjne. Dlaczego integracyjne? – Zarówno huśtawka jak i piaskownica są dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, m.in. poruszających się na wózku – wyjaśnia Marek Gajda. Dodaje, że huśtawka wyposażona jest w specjalne zabezpieczenia, dzięki którym dziecko nie wypadnie z niej, zaś piaskownica umiejscowiona jest nie przy samej ziemi (jak ma to miejsce zazwyczaj). Pozwoli to każdemu dziecku, również poruszającemu się na wózku, podjechać pod urządzenie i cieszyć się wspólną zabawą z innymi dziećmi.

(juk)