Seniorzy chcą windy w urzędzie. Jednak inwestycja napotkała przeszkodę
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda jest przeciwnikiem budowy windy w bezpośrednim sąsiedztwie sgraffita Mariana Zawisły, umieszczonym na elewacji urzędu miasta w Raciborzu.
Grzegorz Swoboda zgadza się tu z opiniami prof. Irmy Koziny z ASP w Katowicach oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Zebrał je raciborzanin Marek Labus, który wspólnie z radnym miejskim Piotrem Klimą stanęli w obronie interesów nieżyjącego już artysty. Włodarz powiatu zaznacza jednak, że popiera potrzebę ulokowania windy jako takiej w magistracie przy Batorego. – Jestem jednak wielkim orędownikiem budowy widny w urzędzie, który powinien być dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych – zaznaczył G. Swoboda. Swoje stanowisko starosta przedstawił na jednym z ostatnich posiedzeń zarządu powiatu.
W starostwie wstrzymano przekazanie pomocy finansowej z budżetu Powiatu Raciborskiego – dotacji na realizację windy w magistracie. Urzędnikom z powiatu potrzebne są stosowne pozwolenia na tę inwestycję, którymi musi wykazać się Miasto Racibórz. Jak dowiedzieliśmy się w starostwie, decyzję odwlec może też kwestia czy opinię o zezwoleniu na budowę windy powinna wydawać Miejska Konserwator Zabytków. W powiecie chcą skonsultować to jeszcze z wojewódzkim konserwatorem.
Zabudowy winy domagają się z kolei raciborscy seniorzy. Do prezydenta Polowego trafiło pismo sygnowane przez Czesławę Kordyaczny szefową Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Bronisława Tomalika przewodniczącego Rady Seniorów. Popierają oni plan włodarza, który chce umieścić windę przy ścianie urzędu od strony komendy straży miejskiej.
Ta winda jest potrzebna, od lat różne organizacje toczyły batalie, aby została zamontowana, ale efekt był mizerny – napisali seniorzy do włodarza. Odnieśli się w swoim piśmie do wspomnianego protestu radnego Piotra Klimy i lekarza Marka Labusa. – Dzieło będzie tylko częściowo zasłonięte szklaną windą. Wystarczy wykonać dwa kroki w prawo w windzie i jadący nią obejrzy dzieło w całości – przekonują autorzy pisma, którzy zapoznali się z wizualizacją obiektu. Seniorzy podają, że inna lokalizacja windy w urzędzie będzie wiązała się z wyższymi kosztami inwestycji i zajęciem biur magistratu. Przypominają, że poprzedni projekt dotyczący tego urządzenia nakazywał użytkownikom windy, w tym osobom niepełnosprawnym, „wędrówki ludu” po urzędzie, bo winda byłaby ulokowana w dwóch miejscach i dowoziła na półpiętro, a z innego miejsca wyżej.
Proponowana lokalizacja w minimalnym stopniu obniży walory artystyczne dzieła pana Zawisły – uznali studenci ŚUTW i radni – seniorzy.
Piszący do prezydenta mają już dość czekania na windę „niewiadomo jak długo”. – Jako organizacje senioralne popieramy każdy projekt likwidujący bariery architektoniczne w mieście – podsumowali Kordyaczny i Tomalik.
Ludzie:
Grzegorz Swoboda
Starosta Raciborski
Marek Labus
Lekarz laryngolog, menadżer ochrony zdrowia
Piotr Klima
Radny Gminy Racibórz
Komentarze
14 komentarzy
Ależ sprawa jest prosta, jak drut. Aby nie zasłaniać ani centymetra sgrafitta, windę wepnijcie w te toalety. Toalety zlikwidujcie na rzecz komunikacji. Przecież, jak powstanie widna, to każdy petent i urzędnik będzie mógł łatwo zjechać windą i wysiusiać się pod murem albo w parku.
jak już starosta nie potrafił powstrzymać zabrania seniorom szpitala, to może chociaż ten park pomoże im zrobić, może nie dopuści do zniszczenia tym ohydztwem z plexi fasady UM a dofinansowanie przeznaczy na windę w odpowiednim miejscu magistratu.może też jakieś ciekawsze zajęcia dla seniorów na zamku a nie tylko lanie piwska przez kulturalny koniec świata.ile razy koniec świata lał piwo na Zamku w ciągu ostatnich lat, jak tam była dyrektorka też kulturalna?
Pan Starosta zamiast na windę powinien dołożyć się w tym roku do odkupienia działki przy ul.Ogrodowej pod park właśnie także dla seniorów.Byłaby z tego realna korzyść a nie rozdmuchana winda dla paru osób i to w złej lokalizacji niszczące dzieło sztuki.
ostatnia szansa by wypisać się z jady pociągiem kierowanym przez pączkowego,który nie ma ani wiedzy ani doświadczenia. lepiej wysiąść z tego pociągu,bo wspomnienia mogą pozostać też w kartotece i rejestrze a nie tylko w prasie.
Coś mi się zdaje, że nawet miesiąc nie minie, a Starosta zgodnie z prawem wszystkie papiery grzecznie wyda, kasę z PFRON zgodnie z zapisami uchwały grzecznie przeleje, a ze swojego niezadowolenia zostanie mu wspomnienie w gazecie
Przez ile osób rocznie bedzie ta winda używana? Przez 1,3 5?Nie widziałem aby kiedykolwiek była używana winda w bibliotece czy w urzędzie pracy.Byle wydać pieniądze i byle to potem stało a opłaty konserwatorskie utrzymania wind sa wysokie i na stałe.Dlatego winda powinna być z opcją poprzednią i nie niszczenia elewacji.Szkoda że pan prezydent nie chce sluchać jak proszą go mieszkancy i seniorzy o nowy Park w centrum miasta przy szkole muzycznej.Za to zostanie rozliczony a nie za windę.Winda to marginalny problem.Seniorzy potrzebują nowych terenów rekreacji wśród zieleni nowego parku.
Szeryf z Tworkowa samodzielnie wstrzymuje wykonanie uchwały Rady Powiatu nie mając ku temu żadnych podstaw prawnych... Apeluję do powiatowych radnych z miasta o powstrzymanie tej wariackiej szarży! Panie Kurpis, Olender, Wierzbicki, Pani Lewandowska - co Wy wyrabiacie?
Skoro magistrat nie posiada nie budzącego wątpliwości pozwolenia na budowę, to logiczne że starosta nie ma prawa inwestować w to publicznych pieniędzy
No to mamy już coraz więcej hamulcowych. Już każdy zauważył, że chodzi wyłącznie o blokowanie. Blokowanie czegokolwiek, zeby powiedzieć, że nic nie zrobiono.
Nasz pan Starosta zaczyna tańczyć do jakiejś muzyki, którą chyba tylko on słyszy. Oby się opamiętał i nie uwierzył w swoją boskość...
Warto zauważyć że niedługo ci panowie również będą potrzebowali tej windy.
Starosta dołączył do Klimy i Labusa :D Krok w kierunku politycznego samobója.
Wstyd że doraźne gierki polityczne są ważniejsze niż potrzeby ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Trzej muszkieterowie architektury i sztuki.