Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci

21.06.2020 07:00 | 6 komentarzy | juk

W Wodzisławiu Śl. z roku na rok rośnie liczba dzieci, których rodzice nie chcą szczepić. Do końca ubiegłego roku było ich 140.

Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Sekcja epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Wodzisławiu Śl. prowadzi nadzór m.in. nad organizacją i wykonawstwem szczepień ochronnych. Tamtejsza kierownik sekcji higieny pracy Beata Brawańska w trakcie ostatniej wodzisławskiej sesji referowała radnym raport za zeszły rok właśnie w tym zakresie.

Coraz więcej antyszczepionkowców

Do końca ubiegłego roku zgłoszonych jest 140 dzieci, których rodzice nie zgadzają się na wykonywanie obowiązkowych szczepień. – Wysłaliśmy pięć wezwań do szczepień, z czego w dwóch przypadkach skończyło się nałożeniem mandatu przez Wojewodę Śląskiego – mówiła Beata Brawańska. Podkreśliła, że tendencja nieszczepienia dzieci z terenu Wodzisławia Śl. jest wciąż wzrostowa. Zauważmy, że na koniec 2018 r. liczba dzieci, których rodzice nie zgadzają się na wykonywanie szczepień obowiązkowych, wynosiła 129. – Liczba niezaszczepionych dzieci nie jest duża, ale cały czas rośnie. Tak jest nie tylko w Wodzisławiu Śl., ale również na terenie całego powiatu wodzisławskiego – mówiła kierownik Brawańska. – Coraz więcej rodziców tzw. antyszczepionkowców nie zgadza się na obowiązkowe szczepienia swoich pociech – dodała.

Jeden poważny odczyn poszczepienny

W związku ze szczepieniami w zeszłym roku odnotowano 5 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych łagodnych oraz 1 poważny odczyn poszczepienny po szczepieniu preparatem szczepionkowym przeciwko streptococcus pneumoniae Prevenar 13 (stosuje się go w celu ochrony dzieci w wieku od 6. tygodnia do 17. roku życia przed chorobą inwazyjną, zapaleniem płuc i ostrym zapaleniem ucha środkowego). – Odczyn został zgłoszony po dwóch latach po szczepieniu, po wizycie matki dziecka w punkcie podstawowej opieki zdrowotnej. Z wywiadu z matką okazało się, że dziecko po trzech tygodniach po szczepieniu, trafiło na oddział pediatryczny. Zostało przyjęte z powodu wyraźnego przyboru masy ciała w ostatnich tygodniach i dyskretnym obrzękiem powiek. Po dwóch dniach pobytu na oddziale dziecko zostało skierowane na oddział nefrologii z rozpoznaniem Zespołu Nerczycowego. Na chwilę obecną jest pod kontrolą specjalisty, od którego dostał skierowanie do poradni konsultacyjnej w sprawie szczepień ochronnych – tłumaczyła Beata Brawańska. Dodała, że czasem zdarzają się niepożądane odczyny poszczepienne, ale jej zdanie, dobrodziejstwo szczepień w stosunku do rezygnacji z nich jest ogromne. – Stoję na stanowisku, że szczepienia powinny być wykonywane według kalendarza szczepień – podkreśliła.