ZUS przywrócił obsługę. Pierwszego dnia do placówek przyszło sześć tysięcy klientów
W poniedziałek, 4 maja, przywrócona została bezpośrednia obsługa klientów w placówkach ZUS. - Pracownicy przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa udzielali porad mieszkańcom regionu. Łącznie we wszystkich placówkach ZUS na Śląsku obsłużono blisko 6 tysięcy osób - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Najwięcej klientów odnotowały oddziały ZUS w Rybniku i Chorzowie wraz z podległymi placówkami. W każdym z tych oddziałów pracownicy przyjęli blisko 1200 osób.
W poniedziałek sale obsługi klientów pracowały do godz. 18.00. - Obsługa była realizowana przy zachowaniu zasady odpowiedniego odstępu między oczekującymi klientami, czyli co najmniej 1,5 metra między osobami. Klienci byli wpuszczani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, na którym możliwe było załatwienie danej sprawy. Przypominaliśmy o tym, że przy stanowisku może znajdować się tylko jedna osoba, oczywiście z wyjątkiem osób towarzyszących osobom z niepełnosprawnością czy rodzica z dzieckiem - wyjaśnia B. Kopczyńska.
Jak podkreślają w ZUS, na uwagę zasługuje fakt, że odwiedzający placówki ZUS nie tylko stosowali się do wytycznych w zakresie bezpieczeństwa, w tym również posiadania środków ochrony osłaniające nos i usta, ale wykazywali dużą wyrozumiałość do zaistniałej sytuacji.
6 tysięcy klientów w śląskich ZUS
Wszystkie placówki ZUS w województwie śląskim obsłużyły prawie 6 tys. osób. W oddziale ZUS w Rybniku wraz z podległymi placówkami obsłużono 1197 klientów, w placówkach podległych chorzowskiemu oddziałowi - obsłużono 1192 mieszkańców regionu. Łącznie 960 osób odwiedziło oddział w Zabrzu, inspektorat w Tarnowskich Górach oraz placówki w Gliwicach, oraz Bytomiu. Oddział ZUS w Sosnowcu wraz z inspektoratami obsłużył 955 klientów, a bielski oddział wraz z inspektoratami - 924 klientów. Do Oddziału ZUS w Częstochowie i podległych mu terenowych jednostkach swoje sprawy przyszło załatwić 680 osób.
Najwięcej osób było dopytać się o sprawy związane ze świadczeniami emerytalno-rentowymi, a następnie świadczeniami zasiłkowymi. Sporo klientów dopytywało o realizację wniosków dotyczących wsparcia w ramach tarczy antykryzowej. Były też osoby, które zakładały profil PUE czy potwierdzały ePUAP.
Wnioski do skrzynek lub przez PUE
- Ze względu na bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników prosimy, aby odwiedzać placówki ZUS tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. We wszystkich placówkach ZUS nadal są skrzynki, do których można samodzielnie składać dokumenty, wnioski lub pisma, bez kontaktu z pracownikiem ZUS. Zachęcamy naszych klientów do składania dokumentów przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. To wygodne narzędzie do elektronicznego kontaktu z ZUS, w tym szczególnie do przekazywania wniosków w ramach tarczy antykryzysowej - dodaje rzeczniczka.
źródło: ZUS
Ludzie:
Beata Kopczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego