Koronawirus nie rozprzestrzeni się przez wodociągi
Wodociągi Raciborskie wydały komunikat, w którym informują o braku zagrożenia dla systemu wodociągowych jako formy rozprzestrzeniania koronawirusa. Powołują się na informacje udostępniane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Woda dostarczana przez Wodociągi Raciborskie spełnia wszystkie wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, i co należy podkreślić nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów.
Jak wynika z najnowszej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2.03.2020 r. wcześniej obowiązujące wytyczne WHO dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również sytuację związaną z wybuchem epidemii COVID-19*. WHO uważa, że dodatkowe środki nie są potrzebne. W szczególności proces dezynfekcji wody zapewnia szybką inaktywację wirusa COVID-19. WHO informuje, że obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej.
Koronawirusy towarzyszą człowiekowi od wieków. Uważa się, że są odpowiedzialne za 10–20% wszystkich przeziębień i tzw. „infekcji grypowych”. Jak wynika z dostępnej literatury naukowej, koronawirusy charakteryzują się niską odpornością na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody takie jak chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru. Wirusy te, podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i (lub) węglowych - informują Wodociągi Raciborskie.
źródło: Wodociągi Raciborskie
* Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020.
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Komentarze
4 komentarze
Czy to znaczy że nasza zachwalana źródlana woda będzie teraz chlorowana?
@brudywody dokładnie nad tym samym się zastanawiałem, czy szpital zakaźny naprędce sklecony ma zbiorniki imhofa w których scieki byłyby odkażane chlorem lub kwasem nadoctowym, zanim trafią do kolektora głównego kanalizacji i jakie w tej sytuacji podjęto środki dla ochrony pracowników oczyszczalni i obsługi sieci kanalizacyjnej? https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-zdrowia/koronawirus-w-sciekach-igwp-zaleca-ostroznosc,159268.html
problem nie lezy w wodzie pitnej TYLKO W ŚCIEKACH!!! czy prezes wodociągów ,sanepid i dyrekcja szpitala o tym nie wiedzą? oddział zakazny ma osobne ujście ściekowe i jakiś uzdatniacz zanim trafią do sieci ogólnej, reszta szpitala tego nie ma a teraz szpital jest w całości placówką zakazną..czy tak trudno zamontować jakieś kolektory z lampami UV na wyjściu ścieków ze szpitala jesli trzeba? , czy ten nowy prezes wodociągów zapewni,że nikomu w domu kibel nie wybije? opowieści o wodzie pitnej to chyba wybieg.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem