Nowa rola dla budynku po internie
Jest pomysł na wykorzystanie jednego z pustych budynków na terenie szpitala w Rydułtowach. Może tam powstać centrum opiekuńczo-mieszkalne. Z ośrodka skorzystają osoby niepełnosprawne.
Włodarze powiatu wodzisławskiego chcą uzyskać środki na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Z takiego centrum mogliby skorzystać dorośli ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. - Jest pomysł na zagospodarowanie budynku na terenie kompleksu szpitalnego w Rydułtowach, w którym działał jeden z oddziałów chorób wewnętrznych - mówi starosta Leszek Bizoń. Obecnie budynek stoi pusty i niszczeje.
Opieka dzienna i całodobowa
Środki na uruchomienie tego rodzaju placówek zabezpiecza ministerstwo rodziny, pochodzą one z tzw. funduszu solidarnościowego. Co ważne, jednostki samorządowe mogą potrzymać aż 100% rządowego dofinansowania. Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” został podzielony na dwa moduły. W ramach pierwszego modułu samorządy mogą się starać o pieniądze potrzebne na budowę, zakup lub przebudowę istniejącego obiektu na centrum. - Na jednym poziomie budynku chcielibyśmy stworzyć opiekę dzienną, a na drugim całodobową. Powierzchnia centrum nie powinna przekraczać 500 m kw. na każdą z tych funkcji. A każdy z poziomów w budynku w Rydułtowach to około 460 m kw., więc spełniamy warunki - cieszy się starosta. - Oczywiście budynek należy wyremontować i przystosować, jednak na ten cel można pozyskać 100% dotacji - dodaje szef powiatu. Drugi moduł dotyczy wsparcia funkcjonowania centrum.
Za wyborem budynku w Rydułtowach przemawia też fakt, że w sąsiedztwie znajduje się oddział rehabilitacyjny, a także oddział internistyczny.
Ważny cel
Uruchomienie tego rodzaju placówki na terenie powiatu jest potrzebne. To m.in. odpowiedź na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych, które oczekują w kolejkach np. do warsztatów terapii zajęciowej czy do Ośrodka Wsparcia w Połomi. Potrzeba całodobowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych też jest ogromna. Szczególnie, gdy rodzice osób niepełnosprawnych osiągają już określony wiek i pojawiają się u nich choroby. Potrzebują szczególnego wsparcia. A kiedy umrą - trzeba w trybie pilnym znaleźć jakieś miejsce dla osamotnionej osoby niepełnosprawnej.
Deklaracja
Trwają rozmowy z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, który decyduje o podziale środków na centra. - Jestem w kontakcie z dyrektorem Wydziału Rodziny w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Zadeklarowałem, że jesteśmy zainteresowani przystąpieniem do tego programu i że przygotowujemy niezbędną dokumentację. Umówiliśmy się, że spotkamy się również na miejscu, w Rydułtowach, żeby pokazać obiekt pod ewentualne centrum. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać środki i utworzyć centrum, bo potrzeby w tym zakresie są ogromne - puentuje starosta.
(mak)
Ludzie:
Leszek Bizoń
Starosta Wodzisławski
Komentarze
5 komentarzy
Jest to przykre, że tak dobry szpital, świetna chirurgia, porodówka zostały zlikwidowane.
Sprawdzeni Lekarze. A teraz budynek niszczeje a My z gminy jeździmy na SORy w innych szpitalach i szlak nas trafia dlaczego?
do poniżej ty pajacu kto to poprznosił jak nie POKEMONY z szkatułą na czele i p.capek trochę poczytaj a tak propo to dawno powinni z tego szpitala zrobić zol
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Tak wyglądają rządy Wspólnoty Samorządowej , PO , SLD na czele z Bizoniem, Newy, Kuczera, Zemło i hamulcowego Skatuły. Żenada!!!
Wlodarze miast naszego regionu wstyd by doprowadzic ten szpital do zamkniecia ,priorytet byl by wspolnymi silami do tego nie doprowadzic serce sie lamie widzac ten budynek pusty straszne to .....