Nowy dyrektor przygotował plan ratunkowy dla szpitala
Program naprawczy dla szpitala jest gotowy. Nie ma w nim nic o łączeniu czy zamykaniu oddziałów. Próby pozyskania lekarzy i pielęgniarek, lepsze wykonanie kontraktu czy przejrzenie procedur - to tylko niektóre z propozycji. Trudno go przy tym nazwać odkrywczym.
Ponad 3,94 mln zł na minusie. To strata szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach tylko za sześć miesięcy tego roku (do 30 czerwca 2019 r.). Nowy dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik musiał do końca września przygotować program naprawczy dla zadłużonej placówki. Dokument trafił już na biurko zarządu powiatu wodzisławskiego, później do powiatowych radnych. Na najbliższej sesji rady powiatu wodzisławskiego będzie omawiany i odbędzie się głosowanie. Dotarliśmy do dokumentu, który ma być ratunkiem dla wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala. Program naprawczy ma obowiązywać w latach 2019-2021.
Mało!
O tym, że brakuje lekarzy i pielęgniarek, wiadomo od dawna. O tym, że problemem jest niewystarczające finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, a dokładnie zbyt niska wycena świadczeń - również wiadomo. Ale nowy dyrektor musi się zmierzyć z jeszcze jednym problemem. Obecnie wykonanie tzw. kontraktu sieciowego przyznanego przez NFZ kształtuje się na poziomie 92% (dane na sierpień tego roku, wykonanie zaczęło maleć w maju). To oznacza poważne zagrożenie. Jeśli szpital nie poprawi tego wskaźnika, NFZ obetnie wysokość kontraktu, a to by oznaczało jeszcze mniejsze dochody dla szpitala, a w praktyce - poważne tarapaty.
Kluczowy rozdział raportu zawiera proponowane działania naprawcze dla szpitala. Z jednej strony mają one obejmować poprawę sytuacji finansowej placówki, a z drugiej utrzymanie personelu medycznego. Co dokładnie proponuje nowy dyrektor szpitala? Podajemy przykłady.
Pozyskanie lekarzy
Z raportu wynika, że braki kadrowe są zauważalne praktycznie w każdym oddziale, w szczególności w oddziałach internistycznych, oddziale chirurgicznym, izbie przyjęć i poradniach specjalistycznych. Trwają rozmowy zarówno z tymi lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia, jak i próby pozyskania nowych zespołów lekarskich.
Co z kontaktem?
Trzeba zwiększyć realizację tzw. kontraktu sieciowego. Z 92% na 100%. - W związku z tym prowadzone są rozmowy z poszczególnymi zespołami lekarskimi, w celu podjęcia działań umożliwiających zwiększenie wykonania kontraktu, tak aby na koniec roku wykonanie było na poziomie 100% - czytamy w raporcie. Jak to zrobić? Planowana jest m.in. zmiana organizacji operatywy na bloku operacyjnym, tak aby oddział ginekologiczno-położniczy miał możliwość realizacji większej liczby zabiegów. Dodatkowo trwają rozmowy z personelem medycznym, aby rozpocząć realizację - w ramach kontraktu - porad anestezjologicznych dla pacjentów przyjmowanych w ramach hospitalizacji planowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wzrost wykonania kontraktu do 100% będzie możliwy tylko wówczas, gdy uda się zabezpieczyć odpowiednią liczbę lekarzy.
Komentarze
19 komentarzy
Do Pracamm. O boże broń w tedy pacjentów jak by został biały personel niech Dyrekcja otworzy oczy w tym szpitalu jest brak opieki pielęgniarki tylko narzekają lekarze nie będę pisać bokto leżał w tym szpitalu to wie dobrze tylko dobroduszne są panie sprzątające ich zawód jest bardzo ciężko non stop sprzątają nigdy nie odmówią gdy się o coś poproście porozmawiają
Niech zlikwiduję warsztaty salowe sekretarki informatyków opiekunów i resztę i niech szpital fuksjonuje tylko z pielęgniarkami i lekarzami i będzie bez problemu wyjdzie z długów
dla mnie ta dyrekcja jest śmieszna tworząc taki plan
Do oooo. Popieram niech Dyrekcja tydzień popracuje to im się oczy otworzą i tak jak pisałeś docenia tą prace
Do zabicia no kto będzie gówniana robotę robił Dyrekcja może docenia tą pracę że bez salowych szpital jedna kupę gnoju by byl
Bezdzietnym mądralom trzeba wprowadzić bykowe, wtedy będą mogli mówić, że na nas robią. Tak tez powinno być :)
Brawo UIKO popieram,doskonale to opisałeś ale .....
ci co dostają 500+ niech sie leczą prywatnie a my co na nich robimy powinniśmy mieć zagwarantowane leczenie na jako takim poziomie.
tu nie potrzeba wiekszej kasy trzeba robić jeden system albo państwowy albo prywatny a nie mieszany
Jeżeli na służbę zdrowia nie przeznaczy się po prostu więcej pieniędzy i wprowadzi jakiś sensowny system ich rozdzielania (a nie ryczałt) to lepiej nie będzie choćby i 100 programów naprawczych ustalać. A obawiam się, że więcej kasy rząd nie przeznaczy, bo na same 500+ daje grubo ponad 40 mld rocznie (połowa tej sumy rozwiązałaby wszystkie problemy służby zdrowia). Wszystko ma swoja cenę. Jeżeli ludzie chcą by państwo im rozdawało pieniądze muszą się pogodzić z gorszą opieka medyczną, oświatą czy z fatalnym stanem armii. Albo - albo.
do poniżej
Pogratulować bizoniowi i kuczerowej oraz tym co wybrali pana dyrektora i program popierają
A jak pieknie mowil pan dyrektor na spotkaniu z administracja i perconelem ,,mniejszej rango" ...NIE MARTWCIE SIE PANIE I PANOWIE NIE BĘDZIE ŻADNYCH ZWOLNIEŃ. ...pierdu pierdu. A teraz plan naprawczy najlepiej od podnóża uciąć a moze by tak zapytać kto wykona guwniana robotę?!
Z tego wynika że najlepiej zwolnić salowe. Dobry krok, bo one przecież najwięcej zarabiają i przynoszą straty. Ja ha!
Boże Jak to człowiek czyta najlepiej zwolnić pracowników a sale będzie sprzątam Dyrektor i parę osób co doradzają masakra a czemu lekarze się zwolnili bo kto będzie pracował za te pieniążki i za ta atmosferę w tym szpitalu
No robi gosć dobre wrażenie,,zrozumiale gada i ściemy nie wciska...szkoda ze taki pasztet mu przygotowali ,ogarnie to chyba, dajcie spokój tym lekarzą, bo zostanie nam ino różaniec ipotem bombonierka!
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
proponuje dla wykonania kontraktu zatrudnienie lekarzy za 400 zł na godzinę wtedy znajdzie się dużo lekarzy
Za mało lekarzy za mało pielęgniarek na rynku pracy. Za mało pieniędzy w systemie. Z pustego Salomon nie naleje.
masło maslane co dyrekcja to to samo