Wiedzą więcej niż przeciętny Polak
Blisko 5 tys. uczniów w województwie śląskim wzięło udział w szkolnym etapie olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Z terenu działalności rybnickiego oddziału ZUS wystartowało 1208 młodych osób z 29 szkół. Do wojewódzkiego etapu dostały się aż cztery szkoły, placówki z Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Żor.
Wszystkie badania pokazują, że przeciętny Polak ma niewielką wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych, że jest to wiedza elitarna zarezerwowana dla specjalistów. Świadomość jest bardzo ograniczona zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, stąd też pomysł na wprowadzenie do szkół projektów edukacyjnych, w tym „Lekcji z ZUS” realizowanych w szkołach ponadpodstawowych. Z roku na rok coraz więcej uczniów bierze w nich udział, a momentem weryfikacji jest olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Składa się ona z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralny. Na laureatów centralnego finału czekają na młodzież nie tylko cenne nagrody, w postaci laptopów, tabletów i czytników e-book, ale również indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Młodzież ma za sobą już pierwszy etap, w którym wyłoniono 20 najlepszych szkół w naszym województwie. Każdą ze zwycięskich placówek reprezentować będzie trzyosobowa grupa uczniów. Jak co roku konkurencja w województwie śląskim jest ogromna, bo to tutaj w konkursie bierze udział największa liczba uczniów w Polsce - 4 834 uczniów ze 139 szkół.
Z terenu działalności oddziału ZUS w Rybniku do etapu wojewódzkiego dostały się aż 4 szkoły, w tym Zespół Szkół Techniczny w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach.
W pierwszym etapie olimpiady młodzież musiała odpowiedź na 20 pytań. Z jakiego ubezpieczenia przysługuje zasiłek pogrzebowy, dla kogo jest ustalany kapitał początkowy, jakie raporty imienne za pracownika składa pracodawca - to tylko przykład niektórych pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie. Na 60 możliwych punktów zwycięskie drużyny z tych szkół zdobywały od 59 do 55 punktów. Wysokie wyniki, które zdobyli uczniowie, świadczą o tym, że wiedzą oni więcej niż niejeden dorosły Polak.
- Jesteśmy bardzo podbudowani postawą młodych ludzi, którzy podjęli się zadania zapoznania się z ubezpieczeniami społecznymi. Nie jest to łatwy i prosty temat. Choć nauka na pewno nie pójdzie w las, bo zdobyta dziś wiedza w dorosłym życiu będzie niezbędna. Zresztą, jak mówią sami uczniowie, już teraz, po „Lekcjach z ZUS”, mają większą świadomość na co, zwrócić uwagę podejmując pierwszą pracę. Co więcej, przyznają nam się, że to oni we własnych domach, stają się ekspertami z zakresu ZUS i doradzają rodzicom i bliskim w kwestiach świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Gratulujemy młodzieży wiedzy, a szkołom takich zaangażowanych i pilnych uczniów - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Wojewódzki etap olimpiady o ubezpieczeniach społecznych odbędzie się 15 marca w Oddziale ZUS w Chorzowie. To właśnie wtedy wyłoniony zostanie reprezentant województwa śląskiego w finale olimpiady, która odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie.
źródło: ZUS, opr. (d).
Ludzie:
Beata Kopczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Komentarze
2 komentarze
Co to jest ZUS to jest instytucja co ma ulatwic ludziom zycie na starosc.A co on robi to jest inna sprawa WSTYD !!! Ja juz od 2009r do teraz sie sadze teraz jest 2019r
Dam piękny cytat z artykułu powyżej "Wszystkie badania pokazują, że przeciętny Polak ma niewielką wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych, że jest to wiedza elitarna zarezerwowana dla specjalistów." A dlaczego tak jest ? Dzisiejsze prawo to kłębek przepisów których nikt nie ogarnia, nawet urzędnicy. To zbiór zasad które można dobrowolnie zmieniać. Prawo powinno być proste i przejrzyste, stabilne w czasie. Sam fakt istnienia zawodu "prawnik" świadczy o tym że mocno coś tu jest nie tak. Patologia ?