Racibórz na mapie Europejskich Dni Dziedzictwa
O przyczynach wybuchu I wojny światowej, wizycie Piłsudskiego na Dębiczu i ważnej roli Nowin Raciborskich opowiadał w piątkowe popołudnie w raciborskiej bibliotece Grzegorz Wawoczny. Spotkanie zatytułowane „Racibórz w dobie odzyskania niepodległości” odbyło się w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.
Jaka była droga Raciborza do niepodległości? Jakie wydarzenia na ziemi raciborskiej poprzedziły odzyskanie niepodległości? I jak Racibórz świętował w 1918? W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - wielkiego święta zabytków i tradycji regionu, raciborska biblioteka zaprosiła czytelników na wykład pn. „Racibórz w dobie odzyskania niepodległości”.
Wykład wygłosił Grzegorz Wawoczny - w latach 1998 – 2008 redaktor naczelny Nowin Raciborskich, założyciel i obecnie redaktor naczelny tygodnika Nasz Racibórz, autor książek: „Tajemnice ziemi raciborskiej”, „Sekrety Cystersów. Opactwo w Rudach” czy „Zabytki powiatu raciborskiego”. Głos zabrał także dr Piotr Sput – na co dzień nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, który skoncentrował się na okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Racibórz po plebiscycie w 1921 roku został w państwie niemieckim. Na dowód złożoności tematu dr Sput przytoczył m.in. historie matek uczących swoje dzieci języka polskiego, pomimo tego, że ich ojcowie byli Niemcami.
- Zainteresowanych tematem odsyłamy do lektury archiwalnych numerów Nowin Raciborskich z lat 1889-1920, które w cyfrowej formie można znaleźć na stronie internetowej naszej biblioteki: https://www.biblrac.pl/pl/site/nowiny.html - mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.
źródło: MiPBP w Raciborzu.
Ludzie:
Małgorzata Szczygielska
Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.