Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Prezydent przyznał odznaczenia zasłużonym dla miasta

04.05.2018 18:00 | 1 komentarz | mak

Ks. Konrad Opitek, Alicja Kołodziej, Adolf Gwoździk i Henryk Machnik - to osoby, które zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi za zasługi na rzecz Rydułtów. Oznaczenia, nadane przez prezydenta Polski, wręczył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Prezydent przyznał odznaczenia zasłużonym dla miasta
Pamiątkowa fotografia po wręczeniu odznaczeń. Od lewej: Adolf Gwoździk, Henryk Machnik, brumistrz Kornelia Newy, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, Alicja Kołodziej, przewodniczący rady miasta Lucjan Szwan, ks. Konrad Opitek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RYDUŁTOWY Rok temu Rydułtowy obchodziły 25-lecie odzyskania samorządności. Przy okazji jubileuszu radny Adam Mandera wpadł na pomysł, że warto postarać się o specjalne odznaczenia państwowe na rzecz najbardziej zasłużonych osób na rzecz miasta. Pozostali radni przyklasnęli tej idei i tak powstała komisja ds. odznaczeń. W jej skład weszli radni: Jerzy Wróblewski, Teresa Anielska, Adam Mandera (przewodniczący), Janusz Grabiec oraz Józef Jenczmionka. - Uznaliśmy, że odznaczenia państwowe powinny otrzymać osoby, które działają społecznie i są ludźmi z pasją - mówi radna Teresa Anielska.

Komisja przygotowała wnioski, które zostały szczegółowo zweryfikowane, a odznaczenia ostatecznie przyznał prezydent Polski. Do uroczystego wręczenia doszło 19 kwietnia na sesji rady miasta w Rydułtowach. Wręczenia dokonał wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. - Jestem zaszczycony, że mogę uhonorować osoby, które tak wiele zrobiły dla tej ziemi. Te odznaczenia to podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz miasta i motywacja do dalszych działań - mówi wicewojewoda. Przy okazji chwalił Rydułtowy i zachwycał się inwestycjami realizowanymi dzięki funduszom unijnym, na przykład parkiem sensorycznym.

W imieniu wszystkich odznaczonych głos zabrała Alicja Kołodziej. - Symboliczny sens tego oznaczenia nagradza nasze działania, których adresatami, a czasem współtwórcami, są mieszkańcy Rydułtów. Nie stawaliśmy sobie wielkich celów, jednak prócz spełniania się w pracy realizowaliśmy własne pomysły i marzenia, wciągając w nie innych rydułtowików. Małe idee łączyły. Chcemy podziękować wszystkim, którzy zauważyli i docenili nasze pomysły - mówiła.

Burmistrz Kornelia Newy cieszyła się, że do wręczenia wyróżnień doszło na rydułtowskiej ziemi. - Rydułtowicy to wspaniali ludzie. Pracowici, uparci w dążeniu do celu i przywiązani do swej małej ojczyzny, czemu dali dowód, kiedy odzyskali samorządność - podkreślała.

(mak)


Adolf Gwoździk

Urodził się 13 marca 1929 r. w Pszowie. Od najmłodszych lat związany był z Rydułtowami. Na kopalniach Rybnickiego Okręgu Węglowego przepracował w sumie 50 lat. Od lat młodzieńczych był czynnym i aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Przez ponad 50 lat był członkiem, działaczem i prezesem koła PTTK przy Kopalni Węgla Kamiennego w Rydułtowach. Obecnie został mianowany Honorowym Przodownikiem Turystyki Górskiej PTTK i Honorowym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej PTTK. Nadal spotyka się z dziećmi i młodzieżą przekazując swoją wiedzę i doświadczenie, często współorganizuje zawody i turnieje związane z turystyką i krajoznawstwem.

Henryk Machnik

Urodził się 22 marca 1943 r. w Rybniku. Od najmłodszych lat był wiązany z miastem Rydułtowy. Jako harcerz i instruktor przeszedł wszystkie szczeble kariery w Związku Harcerstwa Polskiego. Obecnie jako harcmistrz pomaga i wspiera harcerzy Hufca „Błękitne Niebo” w Rydułtowach, będąc członkiem Kręgu Seniora. Został nagrodzony złotą odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego. Od 1994 r. jest prezesem Towarzystwa Miłośników Rydułtów. Był inspiratorem wielu historycznych uroczystości i spotkań w których podkreślał wartość uczestników śląskiego plebiscytu, powstańców śląskich, ofiar pogrzebanych na nieludzkiej ziemi, żołnierzy wyklętych oraz bohaterów walki z komuną, a także bohaterów katastrofy smoleńskiej. Realizuje wiele projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, których odbiorcami są ludzie potrzebujący najwięcej pomocy i wsparcia.

Alicja Kołodziej

Urodziła się 15 kwietnia 1955 r. w Rydułtowach. W swojej pracy zawodowej była związana z Rydułtowami. W latach 1988 - 1999 pracowała w SP1 w Rydułtowach na stanowisku nauczyciela, a od 1999 r. w Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach na stanowisku dyrektora szkoły. Osobiście napisała i wdrożyła program nauczycielski dotyczący Edukacji Regionalnej. Pomimo przejścia na emeryturę nadal współpracuje z miejską komisją oświaty, uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą, organizacji wystaw, spotkań i imprez kulturalnych. Od 1992 r. jest czynnym członkiem Towarzystwa Miłośników Rydułtów, gdzie pełni funkcję zastępcy prezesa Zarządu.

Ks. Konrad Opitek

Urodził się 22 kwietnia 1958 r. w Chełmie Śląskim. Święcenia kapłańskie przyjął 4 kwietnia 1985 r. Był twórcą i prekursorem duszpasterstwa sportowców. Tworzył je będąc kapelanem GKS Katowice, by oficjalnie dekretem arcybiskupa zostać powołany pierwszym duszpasterzem sportowców Archidiecezji Katowickiej. W uznaniu zasług dla kościoła został kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Archidiecezji Katowickiej. Ksiądz Konrad Opitek, były proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Rydułtowach, przez wiele lat dawał się poznać nie tylko jako oddany kapłan, ale także jako wspaniały gospodarz i organizator. Wśród wielu zasług rangi najwyższej było zadanie odnowienie wnętrza kościoła i przywrócenie mu neogotyckiego wystroju. Stworzył Oratorium św. Józefa, miejsce do spotkań religijnych, społecznych i kulturalnych. 31 sierpnia 2017 r. nadano księdzu Konradowi Opitkowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Rydułtowy.