Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ruszają prace na terenie Juliusza w Rybniku

22.03.2018 10:42 | 0 komentarzy | acz

22 marca ruszają prace związane z modernizacją budynku oddziału dermatologii byłego Szpitala Miejskiego nr 1, zwanego Juliuszem.

Ruszają prace na terenie Juliusza w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zmodernizowanym pawilonie funkcjonować będzie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny filia w Rybniku. W zagospodarowanej na nowo przestrzeni znajdzie się również miejsce na działalność stowarzyszeń i organizacji w zakresie wsparcia terapeutycznego i psychologicznego rodzin.

Na adaptację zabytkowego budynku Rybnik uzyskał przeszło 3 mln zł unijnego dofinansowania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Prace modernizacyjne i adaptacyjne wykonywać będzie wybrane w przetargu konsorcjum: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman i Firma Remontowo Budowlana „TOMBUD” Gabriela Toman z Turzy Śląskiej. Roboty powinny się zakończyć jesienią tego roku.

- Budynek byłej dermatologii to pierwszy, ale nie jedyny z budynków dawnego szpitala miejskiego nr 1, który dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej przywrócony zostanie mieszkańcom Rybnika – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Jeszcze w tym roku rozpoczną się również prace przy kolejnym fragmencie zabudowy tego pięknego, zabytkowego kompleksu, czyli pawilonie Rafał. W nawiązaniu do dawnego przeznaczenia budynku prezentowana w nim będzie wystawa poświęcona historii medycyny i farmacji – zapowiada prezydent.

Modernizowany budynek jest dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym. Zakres prac remontowych obejmuje zmianę sposobu użytkowania obiektu z funkcji szpitalnej na budynek biurowo – administracyjny, zmianę sposobu użytkowania części poddasza nad skrzydłem północnym z nieużytkowego na użytkowe, przebudowę poszczególnych pomieszczeń związanych z dostosowaniem do nowej funkcji, remont konserwatorski elewacji, przebudowę schodów zewnętrznych do budynku wraz z budową podjazdu dla osób niepełnosprawnych, przebudowę elewacji frontowej zachodniej, a w szczególności odtworzenie wyjścia na zewnątrz z ewakuacyjnej klatki schodowej, przebudowę wewnętrznych instalacji tj. elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz gazowej.

Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku. Założony został w stylu eklektycznym w nawiązaniu do stylu pozostałej zabudowy.

Sam kompleks szpitalny powstał na przełomie XIX/XX wieku i składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja (najstarszych – Juliusza i Rafała, oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego). Budynki tworzą zabudowę kwartału, pośrodku którego zlokalizowany jest niewielki park.