Już jutro ważna konferencja dla nauczycieli
W poniedziałek 6 listopada, w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. odbędzie się IX Regionalne Forum Edukacyjne pod hasłem „Nadzwyczajna moc edukacji – jak wykorzystać potencjał ucznia, nauczyciela, szkoły”. Początek konferencji o godz. 14.00.
Regionalne Forum Edukacyjne to cykliczna impreza organizowana od 2008 r. przez PODN w Wodzisławiu Śląskim. Jej celem jest integracja środowiska nauczycielskiego powiatu wodzisławskiego oraz wspieranie ich rozwoju zawodowego. Wydarzenie to ma formę wykładów i prelekcji wygłaszanych przez zaproszonych gości – osoby związane z edukacją, oświatą i wychowaniem.
- Podczas forum porozmawiamy o tym, jak wykorzystać nadzwyczajną moc edukacji w codziennej pracy z uczniem. W tym roku skoncentrowaliśmy się na kwestiach związanych z motywacją i kształtowaniem umiejętności interpersonalnych. Jako ośrodek metodyczny dbamy o to, aby nauczyciele z terenu powiatu wodzisławskiego mieli styczność z treściami na wysokim poziomie. W międzynarodowym gronie prelegentów znaleźli się przedstawiciele środowiska akademickiego, trenerzy, nauczyciele. A to oznacza, że czeka nas spotkanie z ciekawymi ludźmi oraz duża dawka praktycznych inspiracji - mówi Iwona Miler, dyrektor PODN.
INFORMACJE O PRELEGENTACH I TEMATACH WYSTĄPIEŃ.
Prelegentka:
Aleksandra Żyłkowska - absolwentka psychologii ze specjalnością psychologia kliniczna na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Pracuje w Zagłębiowskim Centrum Onkologii im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej na oddziale ogólnopsychiatrycznym, Instytucie Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach, a także na Uniwersytecie SWPS w ramach projektu Strefa Młodzieży. Jest wicedyrektorem Centrum Psychoedukacji i Rozwoju.
Superwizja pedagogiczna – jak rozmawiać z trudnym rodzicem.
Jak dotrzeć do trudnej osoby i jak z nią rozmawiać? Dlaczego wobec niektórych osób czuję się skrępowany/a, a z innymi czuję się w kontakcie swobodnie? Jak rozwiązywać trudne sytuacje? Dlaczego niektóre rozmowy powodują brak jakiejkolwiek reakcji, a inne atak rozmówcy? Podczas warsztatu prowadząca odpowie na te pytania i przedstawi modele funkcjonowania rodziny oraz ich styl komunikacji.
Prelegent:
Kamil Zieliński - psycholog, socjoterapeuta i certyfikowany trener. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Od kilku lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS, szkołami i przedszkolami w całej Polsce, organizacjami pozarządowymi oraz sektorem biznesowym. Prowadzi konsultacje, wykłady i szkolenia psychologiczne.
Opowieść o nauczycielu, który inspiruje i szkole, która wychowuje.
Mówi się, że prawdziwy nauczyciel ociera się o wieczność, bo nigdy nie można stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ. Różnica między dobrym a wspaniałym nauczycielem nie polega tylko na tym, jaką wiedzę posiadają, ale czy potrafią z pasją ją przekazywać. Nauczyciel jest liderem. Jego zadaniem jest nauczać, wspierać i inspirować. To z niego młody człowiek czerpie część wzorców i ideałów, jakimi będzie kierował się w dorosłym życiu. To wszystko nazywa się wychowaniem. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak z pasją inspirować dzieci i młodzież, jak i po co wzmacniać ich autonomię oraz dlaczego warto skupić się na mocnych stronach uczniów.
Prelegentka:
Victoria Charkowa-Dommedrich - pedagog i psycholog. Pracuje w Centre educatif et culturel w Genewie.
Lekcja dobra. Program pracy nad emocjami i motywacją dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
W porównaniu z często cynicznymi dorosłymi, dzieci nie boją się być dobrymi. Potrzebny jest im jednak pedagog, który pokaże, pomoże i nauczy, czym są emocje, jak je rozpoznać i kontrolować. Jak rozwijać u dzieci pragnienie bycia łagodnym, tolerancyjnym i jak zachęcać je do bezwarunkowego dobra? Czy możliwe jest w ogóle nauczenie dziecka umiejętności znajdowania bezkonfliktowych rozwiązań w trudnych sytuacjach? Jakie metody należy stosować oprócz tych powszechnie znanych opartych na zakazach i nakazach? Odpowiedzi na te pytania i rozwiązanie tych problemów stanowią cel mojego autorskiego programu pt. „Lekcje dobra”, który realizuję z dziećmi mieszkającymi w Szwajcarii.
Prelegentka:
Ewa Łyszczarz - założyciel Specjalistycznej Praktyki Rozwojowej „Trener” i współzałożyciel biznesowego projektu VisualDreamers. Biolog, trener mentalny, coach rozwoju osobistego i biznesu, profilaktyk zdrowia, edukator, mnemotechnik, graphic recorder.
DNA motywacji.
DNA motywacji, czyli na który guzik nacisnąć, żeby uruchomić własne zasoby? Celem spotkania jest doświadczenie mechanizmów motywacyjnych. Analizie zostaną poddane rywalizacja i współpraca jako dążenia człowieka. Odkryte potrzeby pokażą zmianę i stabilizację. Padną odpowiedzi dotyczące znaczenia nagród zewnętrznych i wewnętrznych. Całość będzie prowadzona metodą pojedynczego seta Open Space.