Marszałek do JSW i PGG: Przestańcie sprzedawać muł i flot
Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, wystosował apel na ręce prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej aby nie sprzedawali mułu.
Ankieta
zobacz wszystkieCzym palisz w piecu?
Przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwała antysmogowa zacznie obowiązywać od 1 września br. By mieszkańcy regionu faktycznie mogli odczuć zmianę, niezbędne jest stosowne działanie wszystkich stron.
- Tylko wtedy mamy szansę na skuteczną walkę ze smogiem, kiedy wszyscy będziemy konsekwentni w przyjętych założeniach. Niezbędne są ciągle rozwiązania systemowe w tym względzie na poziomie całego kraju, ale niezbędna jest też odpowiednia postawa producentów materiału palnego. Musimy w tej potyczce stanowić jedność – uważa Wojciech Saługa.
Treść apelu:
„W imieniu wszystkich, dla których wartością nadrzędną jest zdrowie i życie ludzkie, zwracam się z apelem do władz Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej o powstrzymanie sprzedaży mułów i flotokoncentratów na rynek paliw sektora komunalno-bytowego.
Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą z dnia 7 kwietnia 2017 r. wprowadził na terenie województwa zakaz stosowania m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem w instalacjach o mocy do 1 MW. Niestety, paliwa te są ogólnodostępne i wykorzystywane w wielu gospodarstwach domowych. Projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie zakazuje ich sprzedaży użytkownikom instalacji małej mocy (do 1 MW), a jedynie wskazuje te paliwa do spalania w instalacjach o nominalnej mocy cieplnej powyżej 1 MW, a tym samym nie przyczynia się do walki z niską emisją.
Podczas procedowania nad uchwałą antysmogową w Sejmiku Województwa Śląskiego wszyscy zgodzili się, że zanieczyszczone powietrze nie zna ani granic, ani podziałów politycznych. By jednak ta walka miała sens i szansę na efekt, musi być podjęta przez wszystkich graczy na rynku, bez żadnego wyjątku.
Dlatego też zwracam się z apelem, by dwaj najwięksi producenci paliw stałych w Polsce włączyli się do walki o czyste powietrze i tym samym dali wyraz troski o dobro mieszkańców naszego regionu. Paliwo, które Państwo dostarczają, może być efektywniej i z pożytkiem wykorzystywane przez producentów energii i ciepła, a co najistotniejsze – z poszanowaniem zdrowia obywateli naszego kraju. Nie uchybi to zatem ekonomicznemu rachunkowi, którym muszą się Państwo kierować jak każda firma na rynku.
Jako na przedsiębiorstwach, które mogą poszczycić się przymiotnikiem państwowe, spoczywa na Państwa firmach dodatkowo odpowiedzialność za mieszkańców naszego kraju. Istnieją bowiem wartości wyższe, takie jak zdrowie i życie obywateli, dla których rachunek zysków i strat nie jest wyłącznym kryterium sukcesu.”
Przypomnijmy: nowe przepisy antysmogowe zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego. Od tego też czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.
Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie już od 1 września 2017 roku.
Ludzie:
Wojciech Saługa
Marszałek Województwa Śląskiego
Komentarze
14 komentarzy
nowe dobrze przemyślane ustawy i związane z nimi zarządzenia są zalążkiem nowych mafii . Tylko czekają , ci co mają kasę , jak wy........ć biedotę , bo w zimie musi zakupić drogie paliwo , które będą mieć przede wszystkim ci z dostępem do kopalń .Reszta niech stoi w kolejkach po trzy dni za 1-4 ton .
Chciałbym ci wierzyć, ale zgadnij dlaczego nie potrafię,facet patyczkami to ja czyszczę sobie uszy po takich wypowiedziach jak twoja szczególnie jak ktoś mi nawija o PEC i nie ma pojęcia o czym nawija, zapomniałeś jeszcze o solarach i smoku buchającym ogniem ,doradzam najpierw myśl a potem pisz.......
Ja nie mieszkam w bloku i nie podgrzewam wody patykami -jak ty,,brzydzę się natomiast kopciuchami zatruwającym życie sąsiadów.Brzydze się takimi co żeby "przyoszczędzić" palą śmieci,muły i floty.Jak kogoś nie stać to niech sprzeda budę i idzie na bloki.Coraz więcej ludzi myśli tak jak ja i coraz więcej ludzi zwraca na to uwagę a twoje dni kopcenia są policzone!Marzy mi się czyste powietrze jak w większości europejskich krajów.To moje zdanie a twoje mnie nie interesuje wiec się nie trudź na swoje pomysły i wywody.
@Ochotnik. ....a wiesz że masz rację, zdziwisz się pewnie że ci rację przyznaję,bo ja tak samo jak ty nie wyobrażam sobie by każdy mieszkaniec jak ty mieszkający na blokach posiadał w każdym mieszkaniu piec do jego ogrzewania i zagrzania wody. .....
Niech zdrożeje zostaną sami z tym syfem,ludzie mądrzejsi i wygodniejsi już dawno tym nie palą a reszta wkrótce dojdzie do tego samego,ze lepiej i wygodniej jest palić np gazem podłączyć się do pec-u założyć pompę ciepła itd jak to jest w innych regionach kraju i przede wszystkim nie truć siebie i innych!
@Ochotnik ..... masz rację, tylko mamy uchwałę antysmogową, ten ruski prawdopodobnie kopci tak samo jak muł i flot, różnica tylko w cenie ,a cenę podał ci już alexis z nim też się zgadzam ,będziemy znowu mieli przysłowie zamienił stryjek siekierkę na kijek. .....
będzie można. po 1000 zł tona, haha
Nie nasz to ruski węgla nie braknie nie bój
Ciekawe czy marszałek województwa śląskiego załatwi nam węgiel by go można nabyć bez problemu w zimie jak będzie 20 minus ,czy w razie problemów też będzie monitował do kopalń ? już pytam które prywatne składy sprzedaży węgla będą nam sprzedawały węgiel po ile (i czemu tak drogo ) ? i czy o to chodziło ?......
@głupota - nie zamkną ale mogą zgodnie z obowiązującą uchwałą ukarać. Dlatego, że w myśl uchwały sejmiku, flot i muł stają się od 1 IX odpadem. A odnośnie palenia odpadów jest odpowiednia ustawa która umożliwia karanie takich osób. Mandat za palenie odpadami to 500 zł. A jeśli kogoś złapie się na tym samym po raz kolejny - można skierować sprawę do sądu. Chcesz ryzykować?
Po co kupowali jak wiedzieli ze nie będzie można tym palić ?Dali się nabrać i tyle!Chytry zawsze traci dwa razy i wcale mi ich nie żal
Od 1 września nie wolno palić mułem ,no a co zrobią zamkną wszystkich co juz kupili po 10 ton i więcej mułu aby mieć czym palić.Aby coś rządać trzeba zacząć od żródła czyli od tego,który sprzedaje !
Z dawnej kop. 1Maja woża muł aż sie kurzy i czy to kogoś zainteresuje.
Marszałek ich musi PROSIĆ ????
Pozamykać tych cwaniaczków za trucie i oszukiwanie ludzi.