Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dziękują za Piknik sąsiedzki w Parku Jordanowskim

28.06.2017 11:23 | 0 komentarzy | (q)

W pierwszy dzień lata w Parku Jordanowskim odbył się piknik sąsiedzki przygotowany przez nieformalną grupę sąsiedzką: Ewę Klimaszewską, Annę Jegerską-Michalską, Joannę Muchę oraz Wiesława Szczygielskiego. Przypomnijmy, że piknik ten był inauguracją ogrodu społecznego.

Dziękują za Piknik sąsiedzki w Parku Jordanowskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przed południem w stworzeniu ogrodu społecznego i zasianiu go (materiały, narzędzia, nasiona otrzymano dzięki Green Cross Poland) pomagali: wolontariusze z II LO, dzieci z przedszkola nr 10 i Elfika, SOSWNiS, SP nr 18 oraz grupa dzieci z sąsiedztwa. Poza wysiewem i zdobieniem skrzyń dzieci tworzyły z wolontariuszami domki dla owadów, rysowały kredą, malowały wraz z Gminnym Centrum Kultury z Nędzy, oglądały występy młodzieży z SOSWNiS (Grupa Tumbao pod wodzą Marzeny Kurakiewicz) i uczestniczyły w prowadzonych przez nich warsztatach hula hop i diabolo; zwiedzały wóz strażacki dzięki Państwowej Straży Pożarnej, a potem strażacy urządzili dzieciom prysznic, co spotkało się z olbrzymią radością, krzykami i piskami... Ponadto spotkały się z paniami z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, które przygotowały zajęcia literacko-teatralne oraz zabawy ruchowe. Wraz z paniami z Akademii Seniora "As" można było malować na szkle oraz skosztować przygotowanych przez nie kiszonek. Natomiast o kawę i lemoniadę dla wolontariuszy zadbał Przystanek Kulturalny Koniec Świata, a pizze dostarczyła pizzeria Niebo.

Działo się sporo. Dzięki radości dzieci Park Jordanowski rozpromienił się.

W drugiej części pikniku sąsiedzkiego, który rozpoczął się o godzinie 16.00 ponownie wysiewano nasiona, sadzono rośliny oraz ozdabiano skrzynie, w których powstał ogródek społeczny (jeśli masz ochotę dołączyć do pielęgnacji roślin – zapraszamy - przyjdź do Parku, przeczytaj regulamin i działaj ;-) ).

Bardzo licznie zgromadzeni goście, sąsiedzi, mieszkańcy i mnóstwo dzieci mogli obejrzeć występy zespołów i solistów reprezentujących Młodzieżowy Dom Kultury, Raciborskie Centrum Kultury i Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu, zarówno w piosence, jak i teatrze czy tańcu.

Spontanicznie występowały także dzieci, które przyszły do Parku Jordanowskiego na piknik, co spotkało się z aplauzem widowni.

Równolegle można było nauczyć się wykonywać mulinowe bransoletki, pleść wianki, wysłuchać bajek czytanych przez panią Małgosię z Akademii Seniora „As”, poćwiczyć jogę razem ze Studiem Jogi – Shangri -la. Wraz z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną bawić się literaturą.

W parku obecni byli policjanci i strażacy, zatem dzieci (dorośli także ;-) ) mogli obejrzeć wozy i sprzęt używany przez te służby.

Ponadto odbyła się nieodpłatna loteria fantowa przygotowana przez panią Małgosię (do której część fantów dołożyła firma Inmotors) oraz konkurs na najlepszy wypiek ciasta. Co prawda do konkursu zgłoszono zaledwie dwa wypieki, ale jak to mówią „pierwsze koty za płoty”. Laureatkami I nagrody ex aquo zostały: Sonia Winiarska (w kat. ciast słodkich) oraz Monika Ochwat (w kat. ciastek wegańskich). Panie odebrały nagrody ufundowane przez: Studio Urody Glamour,

Restaurację Appetito, Floraj (Florystyczne aranżacje przyjęć, usługi kosmetyczne), My Party Shop, Makijaże Emilii Drożdż oraz Raciborskie Centrum Kultury.

Przepysznymi lemoniadami częstował przybyłych Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Na zakończenie spotkania rozpalone zostało ognisko, przy którym część mieszkańców rozmawiała, inni piekli kiełbaski…

W część materiałów na warsztaty zaopatrzyło nas „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Raciborzu. Chłopcy z Zakładu Poprawczego zbudowali domek dla książek, który już za kilka dni stanie w Parku Jordanowskim i będzie można wymieniać się tu książkami lub po prostu poczytać. Przedsiębiorstwo Komunalne przygotowało teren czyli dokładnie posprzątano i dostarczono dodatkowe kosze na śmieci. Natomiast dzięki Ośrodkowi Sportu i Rekreacji mieliśmy na czym siedzieć przed sceną.

Nasze działania wspierali wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego - do pracy motywowała ich niestrudzenie pani Bogumiła Bąk; a także z Gimnazjum nr 1.

Nieformalna grupa sąsiedzka składa szczególne podziękowania sąsiadom, którzy prywatnie przyłączyli się do zorganizowania ogródka społecznego oraz pikniku sąsiedzkiego: Alinie, pani Małgosi, dwóm Piotrom i Dawidowi.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i sympatyczną atmosferę podczas pikniku.