Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Edukacja artystyczna w Rybniku czyli specjalna klasa w I LO

16.05.2017 09:57 | 0 komentarzy | pm

Rybnik stawia na edukację artystyczną. W I Liceum Ogólnokształcącym od września ruszy klasa przygotowująca uczniów do szeroko rozumianego uczestnictwa w kulturze plastycznej. Miasto dąży też do utworzenia Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej. 

Edukacja artystyczna w Rybniku czyli specjalna klasa w I LO
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Klasa o profilu artystycznym to propozycja skierowana do uczniów wykazujących zainteresowanie plastyką i mających w tym zakresie zdolności i umiejętności. Uczniowie, poza realizacją obowiązkowego programu zajęć, będą też zwiedzać wystawy i galerie sztuki, uczestniczyć w corocznych warsztatach – plenerach malarskich oraz w cyklicznych wystawach.
– Klasa artystyczna stanowi atrakcyjne rozszerzenie oferty edukacyjnej I LO. Każdy absolwent uzyska w toku 3-letniej nauki niezbędną wiedzę i umiejętności, pozwalające zdać egzamin maturalny z wybranych zajęć edukacyjnych, tak jak w każdej klasie liceum, a ponadto będzie miał możliwość rozwijania swojego talentu i zainteresowań w zakresie rysunku, malarstwa, rzeźby czy grafiki – podkreśla Tadeusz Chrószcz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Rybniku. 
Uczniowie klasy artystycznej dzięki edukacji w rybnickim I LO zostaną przygotowani do szeroko rozumianego uczestnictwa w kulturze plastycznej. Będą mieli szansę na rozwój osobowości i własnej aktywności w oparciu o wiedzę i umiejętności z zakresu sztuk plastycznych.

Klasa będzie realizować program nauczania liceum ogólnokształcącego wzbogacony o historię sztuki na poziomie rozszerzonym, rysunek, malarstwo, elementy rzeźby i podstawy projektowania graficznego.

– Absolwent klasy artystycznej stanie się świadomym odbiorcą oraz twórcą szeroko pojętej sztuki, znakomitym kandydatem na uczelnie artystyczne czy kierunki związane z architekturą. W czasie nauki przeżyje z pewnością wspaniałą intelektualną i duchową przygodę – dodaje Tadeusz Chrószcz.
Klasa będzie realizować program nauczania liceum ogólnokształcącego wzbogacony o historię sztuki na poziomie rozszerzonym, rysunek, malarstwo, elementy rzeźby i podstawy projektowania graficznego. W ramach programu uczniowie przez 3 lata nauki będą uczestniczyć w praktycznych zajęciach warsztatowych w wymiarze 3 godzin tygodniowo oraz w lekcjach. Młodzież uzdolniona artystycznie będzie miała możliwość wielokierunkowego rozwijania swoich pasji. Dzięki temu zaś będzie dobrze przygotowana do kontynuowania nauki na uczelniach artystycznych, pedagogicznych z kierunkami artystycznymi czy studiach w zakresie kulturoznawstwa, historii sztuki, archeologii, architektury. Będzie to pierwsza klasa tak skoncentrowana na przygotowaniu do przyszłych studiów.