Bez tabu o seksualności osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne nie są pozbawione swojej fizyczności, a skoro tak – to również i seksualności. O seksualności osób niepełnosprawnych rozmawiano podczas warsztatów, które odbyły się 3 kwietnia w auli I Liceum Ogólnoksztcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim.
Organizatorami tego przedsięwzięcia - wspólnie z Zakładem Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śląskim, byli: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Katedra Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W kontekście zaobserwowanego zapotrzebowania ze strony osób niepełnosprawnych na fachową pomoc, jak również ze względu na trudności w dostępie do specjalistów, warsztaty adresowane były dla osób niepełnosprawnych, ich rodziców, opiekunów, psychologów i terapeutów. Wśród uczestników znajdowali się pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej, podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i ośrodków wsparcia, a także ich opiekunowie, rodzice, psycholodzy i pedagodzy.
Bogate doświadczenie i ogromna wiedza prelegentów, m.in. prof. dr hab. n. med. Violetty Skrzypulec-Plinty, dr Izabeli Mężyk, dr Beaty Podsiadło, dr Marioli Czajkowskiej, a także szeroki zakres tematyczny poruszony podczas warsztatów spowodował, że nie było tematów tabu – zarówno w kwestiach ogólnych na temat roli szeroko pojętej seksualności w życiu człowieka czy ryzykownych zachowań seksualnych, jak i w tematach bardziej szczegółowych, np. w zakresie samobadania piersi czy jąder, infekcji przenoszonych drogą płciową czy przemocy seksualnej.
Spotkanie zakończyło się stwierdzeniem, że osoby niepełnosprawne nie są pozbawione swojej fizyczności, a skoro tak – to również i seksualności. Z tego powodu poniedziałkowe spotkanie w Wodzisławiu Śl. było pierwszym z cyklu zaplanowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na terenie całego województwa.