Łatwiej niepełnosprawnym. Nowa siedziba PZON za 1,4 mln zł [ZDJĘCIA]
Od 2 stycznia Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku funkcjonuje w nowej siedzibie, przy ul. Bolesława Chrobrego 39. Placówka zlokalizowana jest w budynku mieszczącej się tam przychodni, w niedalekim sąsiedztwie siedziby rybnickiej prokuratury rejonowej.
W symbolicznym otwarciu nowej siedziby wziął udział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, a także przedstawiciele wojewody śląskiego i wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności oraz przedstawiciele władz miast i powiatów objętych zasięgiem działania PZON.
– Bardzo się cieszę, że spotykamy się w nowej przestrzeni, gdzie mam nadzieję osobom niepełnosprawnym będzie o wiele łatwiej. Życzę wszystkim by to miejsce było dobrze wykorzystane. Klienci Zespołu, to bardzo często osoby mające problemy z poruszaniem się, dlatego niezwykle ważne było przygotowanie przyjaznego dla nich miejsca – mówił podczas otwarcia prezydent Kuczera.
Rocznie rybnicki PZON rozpatruje ok. 15 tys. spraw, a swoim zasięgiem obejmuje powiaty: mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki oraz miasta: Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Żory.
Placówka od wielu lat borykała się problemami lokalowymi. Problem szczególnie się nasilił kiedy do zadań PZON dodane zostały sprawy związane z kartami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych. Wtedy też znacznie wzrosła liczba klientów niesprawnych ruchowo czy mających problemy z poruszaniem się. Tymczasem tylko jedna czwarta pomieszczeń poprzedniej siedziby ulokowana była na parterze. Lokal nie miał windy, dysponował jedynie niewielką poczekalnią, brakowało również miejsca na archiwum dla dokumentacji orzeczniczej.
– To uwagi naszych klientów, osób niepełnosprawnych zadecydowały o rozpoczęciu starań o ubieganie się o zmianę miejsca naszej siedziby. Dzięki wrażliwości władz Rybnika na potrzeby osób niepełnosprawnych, możemy dziś spotkać się w tych pięknych, nowych wnętrzach – mówi Przewodnicząca Zespołu Beata Podleśny.
W sumie placówka zajmuje powierzchnię 940 m kw. W budynku znalazło się miejsce na trzy gabinety lekarskie, w tym jeden dla dzieci, w pełni dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest też obszerna, wygodna poczekalnia, przeznaczona łącznie dla ok. 80 osób, w której wydzielono również kącik dla dzieci. Co ważne, wszystkie pomieszczenia, w których obsługiwani są klienci Zespołu mieszczą się na parterze pozbawionym barier, progów czy schodów. W budynku powstało pomieszczenie archiwalne, wyposażone w regały jezdne, pozwalające zmieścić na stosunkowo niewielkiej powierzchni całość akt orzeczniczych. Znacznej poprawie uległy też warunki pracy samych pracowników PZON.
Koszt adaptacji budynku w wysokości przeszło 1,4 mln zł pokryty został z budżetu miasta .
Punkt obsługi klienta jest czynny w godzinach:
• poniedziałek 8.00 - 14.00
• wtorek 8.00 - 12.00
• środa 10.00 - 14.00
• czwartek 8.00 - 17.00
• piątek 8.00 - 14.00
Głównym zadaniem Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności jest wydawanie orzeczeń o:
• niepełnosprawności dla osób do 16. roku życia
• stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16. roku życia
• wskazaniach do ulg i uprawnień dla osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy, o których mowa w art.5 i 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej.
Do zadań Zespołu należy również:
• wydawanie osobom niepełnosprawnym na podstawie posiadanych przez nie orzeczeń legitymacji osoby niepełnosprawnej
• realizacja zadań związanych z wydawaniem kart parkingowych, o których mowa w ustawie Prawo o ruchu drogowym, i właściwych w tym zakresie aktach wykonawczych
• udzielanie informacji i poradnictwa dotyczących uprawnień przysługującym osobom niepełnosprawnym
• przedkładanie stosownym organom kwartalnych informacji o realizacji wyżej wymienionych zadań.