Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Nasi seniorzy coraz bardziej aktywni. Dzięki Uniwersytetom Trzeciego Wieku

30.11.2016 09:37 | 0 komentarzy | pm

Organizacje zrzeszające osoby starsze są coraz bardziej widoczne w naszych miastach. To nie tylko efekt demografii, ale również atrakcyjnej oferty dla seniorów.

Nasi seniorzy coraz bardziej aktywni. Dzięki Uniwersytetom Trzeciego Wieku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W całej Polsce działa już ich ponad sto i skupiają w sumie 25 tys. osób. To Uniwersytety Trzeciego Wieku, najbardziej rozpoznawalne organizacje senioralne, których nie brakuje i w naszym regionie. Mimo że ich nazwa sugeruje mocne związki z edukacją, to są to przede wszystkim organizacje, w których można się realizować w wielu kołach zainteresowań, niekoniecznie związanych z nauką.

– W Wodzisławskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku nie tylko organizujemy wykłady i lektoraty, ale również można się realizować w zespole teatralnym, chórze, zajęciach plastycznych i komputerowych, nordic walking, klubie wolontariusza, muzyki, ciekawej książki oraz turystyki – mówi Jadwiga Holeczek-Wojdat, prezes Stowarzyszenia Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku, które w przyszłym roku będzie świętować jubileusz 10-lecia.

Uniwersytety Trzeciego Wieku są obecne w każdym z miast naszego regionu: Jastrzębiu, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu i Żorach, a ich członkowie nierzadko mają więcej wigoru niż przedstawiciele młodego pokolenia. W żorskim UTW seniorzy z powodzeniem praktykują zumbę, a niedawno brali nawet udział w charytatywnym maratonie zumby w Gliwicach „Tańczymy z sercem", którego celem było dofinansowanie leczenia 6-letniej dziewczynki. Z kolei raciborscy słuchacze UTW kilka lat temu zachęcali do „adopcji” dziadków i babć, akcji polegającej na budowaniu kontaktów z najmłodszymi, którzy nie mieli już w rodzinie naturalnych dziadków. W Rybniku tamtejsi seniorzy z sukcesami biorą udział w ogólnopolskich zawodach sportowych, a w Wodzisławiu można nawet rozwijać swoje talenty aktorskie w specjalnej grupie teatralnej. Uniwersytety Trzeciego Wieku imponują też liczbami, skupiając nawet po kilkaset osób w każdym z miast.

– Mozaika zajęć jest tak bogata, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Uniwersytety Trzeciego Wieku to świetne instytucje, w których można poznać wiele interesujących osób oraz efektywnie spożytkować swój wolny czas – przekonują słuchacze UTW.

Raport „Prognoza liczby ludności na lata 2014-2050" wskazuje, że po 2024 r. udział osób w wieku 65 lat i więcej w strukturze ludności Polski ogółem przekroczy 20%, zaś po 2060 r. – 33%. Oznacza to, że osoby w wieku 65 lat i więcej będą w przyszłości stanowiły prawie 1/3 populacji Polski, a ich liczba wzrośnie o ponad 5 mln osób. Jeśli wierzyć przewidywaniom ekspertów, odsetek seniorów będzie ciągle rosnąć z 18,9 % w 2020 r. do 24,5% w 2035, aż do 32,7 % w 2050 r.

Szczegółowe informacje o działalności UTW w poszczególnych miastach można znaleźć na stronach:RybnikRacibórzJastrzębie. (inf. FOPSZ)