Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Młodzi technicy z Raciborza opowiadają o praktykach w Hiszpanii

25.10.2016 09:54 | 0 komentarzy | ż

Minęły trzy tygodnie pobytu uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu na zagranicznych praktykach w Granadzie na południu Hiszpanii. Uczniowie kształcący się w zawodach: technik usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik analityk wyjechali do słonecznej Andaluzji w ramach projektu „Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu na rynku pracy”. Publikujemy drugą część przygotowanej przez CKZiU nr 1 relacji.

Młodzi technicy z Raciborza opowiadają o praktykach w Hiszpanii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest to druga 18-osobowa grupa, która w ramach Programu Erasmus + odbywa swoje miesięczne praktyki zawodowe za granicą. Pierwszy wyjazd odbył się w maju tego roku. Uczennice kształcące się w zawodzie technik analityk odbywają praktyki w Instytucie BIOT "Microbiologίa y Biotecnologίa para la vida" (Instytut Mikrobiologii i Pasożytnictwa), który prowadzi badania i innowacje w dziedzinie mikrobiologii i biotechnologii, zajmuje się rozwojem mikroorganizmów na rzecz zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt i środowiska. Zgodnie z polityką BIOT-u program praktyk został podzielony na cztery obszary badawcze: Badanie Żywności, Środowiska, Badania dla Przemysłu Farmaceutycznego, Rozwój i Badania w Bioinżynierii.

Dodatkowo uczennice wzięły udział w następujących wizytach technicznych:

  • Genyo Centro de Genómica e Investigacion Oncológica – instytucie zajmującym się badaniem genetycznego podłoża chorób nowotworowych,
  • Centro de Diagnóstico Radiólogico por Imagen de Alta Tecnologίa- Radiologicznym Centrum Diagnostycznym, gdzie poznały urządzenia do badania hormonów i komórek rakowych, do badania alergii, urządzenia do badania zachorowalności na raka szyjki macicy, itp.
  • Colegio Oficial de los Farmacéuticos – miejscu, które zrzesza, szkoli i prowadzi kursy dla farmaceutów i dla analityków laboratoryjnych,
  • Institutio de Parasitologίa y Biomedicina - instytucie, w którym przeprowadza się badania naukowe z zakresu immunologii, biomedyki, biologii molekularnej, farmakologii.

W ostatnim tygodniu pobytu uczniów w Hiszpanii planowana jest wizyta techniczna na Uniwersytecie w Granadzie w Departamencie Żywienia i Bromatologii na Wydziale Nauk Farmaceutycznych.

Oto krótki wywiad z technikami analitykami w trzecim tygodniu ich pobytu:

Co sprawiło, że zdecydowałaś się na udział w projekcie?

- Zdecydowałam się na praktyki za granicą ponieważ dają one ogrom możliwości i doświadczenia. Myśląc przyszłościowo, jestem pewna, że te praktyki oraz zdobyte doświadczenie pomogą mi w studiach, czy też w poszukiwaniu pracy. Jest to również wspaniała szansa by zobaczyć kawałek świata, poznać inną kulturę i nowych ludzi, to szansa do rozwoju - mówi Jadzia Zajdel.

- Można podszkolić język obcy, sprawdzić siebie i nauczyć się odpowiedzialności i samodzielności – dodaje Dominika Kuśka.

- Wierzę, że nabędę wiele nowych umiejętności, zarówno tych zawodowych, jak i językowych oraz że zagraniczne praktyki umożliwią mi lepszy start w przyszłość - mówi Julia Wieczorek.

Czego nowego dowiedziałaś się/nauczyłaś się podczas tych praktyk?

- Na praktykach nauczyłam się wielu nowych rzeczy, min. o przygotowaniu środowiska do rozwoju mikroorganizmów, ich przechowywaniu, rozmnażaniu, o tym jak oddzielać kazeinę od mleka, jak obliczyć procentową zawartość protein w mleku - mówi Oliwia Maleika.

- Mieliśmy okazję skorzystać z nowych, specjalistycznych sprzętów, urządzeń, czy też nowych metod badawczych - mówi Patrycja Miensopust.

- Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy nie tylko na samych praktykach w Instytucie, ale też poznaliśmy kulturę Hiszpanii, próbowaliśmy hiszpańskich potraw. Ludzie tutaj są bardzo życzliwi, uprzejmi oraz zawsze chętni do pomocy – mówi Magda Matuszak. A co najważniejsze, mają niesamowite poczucie humoru – dodaje.

Nie można pominąć też faktu, że wzrosły nasze umiejętności językowe – śmieje się Oliwia.

Czy jest coś, co Cię szczególnie zainteresowało podczas praktyk zawodowych w Granadzie?

Najbardziej zaskoczyły mnie same zajęcia w Instytucie BIOT. Tak wielka różnorodność metod badawczych wykorzystywanych w laboratorium daje nam większe szanse na podjęcie decyzji co do tego, co chcemy robić w przyszłości. - mówi Magda.

Bardzo zdumiała mnie ilość używanego tam sprzętu, który miałam okazję wypróbować - mówi Dominika.

A mnie zainteresowały przede wszystkim nowe doświadczenia, których nigdy wcześniej nie miałam okazji wykonywać, np. tworzenie kolonii bakterii w samodzielnie przygotowanym środowisku, wykrywanie skrobii w mleku - mówi Emilia Szklarz.

Praca w warunkach sterylnych, wyhodowanie bakterii z własnych rąk, czy ust i farbowanie bakterii po to by oglądać je pod mikroskopem, to coś, czego w naszym szkolnym laboratorium nie mogłybyśmy zrobić - dodaje Jadzia.

Co sądzisz o wizytach technicznych, czy są one według ciebie potrzebne?

Wizyty techniczne czyli odwiedzanie instytutów, laboratoriów, klinik, to idealne dopełnienie naszych praktyk. Nie jesteśmy zamknięci na jeden typ badań, ale mamy ogląd na inne dziedziny pracy w laboratorium - wyjaśnia Jadzia.

To na pewno pomoże nam w wyborze kierunku studiów czy nawet przyszłej drogi zawodowej – mówi Dominika.

Zobaczyliśmy wiele nowoczesnych, świetnie wyposażonych instytutów i laboratoriów w nowoczesnym Parku Technologicznym, co znacznie poszerza nasze horyzonty i wyobrażenie o możliwościach naszej pracy w przyszłości - mówi Oliwia

Co sądzisz o programie kulturowym który Wam zorganizowano?

- Program kulturowy jest prowadzony w bardzo różnorodny sposób. Opiekunowie i kierowcy na każdym kroku starają się nam umilić wycieczki, począwszy od wesołej atmosfery panującej w busach podczas dojazdów na praktyki, co widać na filmikach na Facebooku – śmieje się Emilia, a skończywszy na przepięknych widokach i zabytkach, które są nam prezentowane.

- Mieliśmy okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc takich jak Cordoba ze słynnym meczetem, przepiękna Sevilla z Placem Hiszpańskim, corridą, byliśmy na Gibraltarze - mówi Julia. A w ostatnią niedzielę wybraliśmy się na plażę do Salobreñy. I wbrew prognozom pogody była przepiękna, słoneczna pogoda – dodaje.

- Zwiedziliśmy też wiele zakątków Granady: dzielnicę Sacromonte, Albeicin, dzielnicę Żydowską, Parque Federico Garcia Lorca, Ogrody Carmen de los Martires, byliśmy w muzeum La Casa de los Tiros i na pokazie flamenco - dodaje Oliwia.

- Nie ma nudy – śmieje się Emilia.

Jakie rady dałabyś kolejnym uczestnikom wyjazdu na praktyki zagraniczne?

- Nie bójcie się podjąć wyzwania, bo kiedy się już przejdzie przez rekrutację, nie czeka cię nic poza sukcesem, dumą z dobrze wykonanej pracy a także radością z przeżywania wielkiej przygody - mówi Magda.

- Jeśli ktoś nie wie, czy warto wziąć udział w projekcie, to radzę się nie zastanawiać, nie bać i nie martwić barierą językową. To jest łatwiejsze niż myślicie – śmieje się Patrycja.

- A zyskać można wiele, poczynając od doświadczenia zawodowego a kończąc na wspaniałych wspomnieniach z podróży po pięknej Hiszpanii - dodaje Jadzia.

Iwona Niklewicz-Wróbel, Małgorzata Warwas


Pierwsza część bezpośredniej relacji i wywiadu z technikami żywienia i usług gastronomicznych oraz z technikami hotelarstwa TUTAJ.

Więcej informacji i bezpośrednia relacja dzień po dniu z drugiego wyjazdu uczniów w ramach projektu „Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu na rynku pracy” na Facebooku.