Dąb Cysters będzie rósł z przedszkolakami
W przypałacowym parku, należącym do firmy Danko w Modzurowie, posadzony został dąb szypułkowy Cysters. Sadzonka pochodzi od najstarszego, bo liczącego ok. 450 lat dębu rosnącego nieopodal byłego opactwa cysterskiego w Rudach.
Drzewko wraz z certyfikatem otrzymały dzieci z Przedszkola w Rudniku, jako jedną z nagród w cyklicznym integracyjno-edukacyjnym konkursie ekologicznym zorganizowanym w Grzegorzowicach.
Ponieważ w przedszkolnym ogrodzie, jak wyjaśniła dyrektor rudnickiej placówki Renata Rybka, trudno byłoby znaleźć odpowiednie miejsce dla dębu, o posadzenie go w firmowym parku poproszono dyrektora Danko Jana Staronia.
Szef firmy nie tylko znalazł dla drzewka eksponowane miejsce przy pałacu, ale również zaprosił dzieci na uroczystość, podczas której ok. 60 przedszkolaków wraz z opiekunkami z dwóch oddziałów w Rudniku i Szonowicach, miało okazję podlać sadzonkę oraz policzyć jej pączki i gałązki. Poza tym dzieci mogły zobaczyć, jak karmi się w modzurowskim gospodarstwie cielaki, jak wygląda nowoczesny sprzęt rolniczy pracujący na polach firmy, a także obejrzeć drzewa posadzone nieopodal siedziby firmy Danko. Na maluchy czekał też smaczny poczęstunek na trawie.
W podziękowaniu dzieci przygotowały proekologiczny występ, zaśpiewały piosenki oraz wręczyły panu dyrektorowi wykonane ręcznie kwiaty.
– Nasze gospodarstwo zajmuje powierzchnię ponad 1300 ha, mamy więc duży wpływ na środowisko. Dlatego to co robimy jest związane ze społeczną odpowiedzialnością. Wspomagamy i chętnie włączamy się w każda pomoc, w szczególności gdy są to potrzeby o charakterze lokalnym i dotyczą dzieci – zapewnił dyrektor Jan Staroń.
Szef Danko przypomniał, że od ok. sześciu lat trwają nasadzenia drzew w zakładzie, którego grunty rolne rozciągają się na terenie dwu gmin Rudnika i Pietrowic Wielkich. – W grudniu ub.r. posadziliśmy ok. 600 drzew: dębów, lip, klonów, jarzębin, brzóz, a łącznie w ciągu tych kilku lat ok. 2000 sadzonek. Spodobała się nam więc propozycja posadzenia dębu Cysters, który jest symbolicznym podsumowaniem naszych działań – przyznał dyrektor Staroń.
Zaproponował, aby impreza przy dębie miała charakter cykliczny, a dzieci mogły obserwować, jak rośnie ich drzewko. Kolejna wizyta dzieci planowana jest w grudniu, na koniec etapu wegetacji dębu. Dzieci znów będą mogły wspólnie spędzić czas w parku, zaśpiewać kolędę.