Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

NATCHNIENIE - zmysłowe fotografie członków FOTON-w w wodzisławskim Muzeum

17.01.2016 19:52 | 0 komentarzy | (q)

NATCHNIENIE - jubileuszowa wystawa twórczości Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON w wodzisławskim Muzeum.

NATCHNIENIE - zmysłowe fotografie członków FOTON-w w wodzisławskim Muzeum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od dziesięciu lat w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu przy Zakładzie Fotografii i Multimediów działa aktywnie Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON, stanowiąc otwartą płaszczyznę rozwoju dla zainteresowanych fotografią w szerokim tego słowa znaczeniu. Członkowie Koła tworzą międzynarodową społeczność, która doskonale współpracuje podczas organizacji różnorodnych przedsięwzięć o charakterze artystycznym, edukacyjnym i proekologicznym, w tym: wystaw twórczości fotograficznej, warsztatów i plenerów, spotkań autorskich, lekcji otwartych i serwisów fotograficznych. Jako zespół o zmiennym składzie, realizujący wspólne projekty artystyczne czerpie natchnienie z indywidualnych doświadczeń i pomysłów członków wzajemnie się uzupełniając i rozwijając. Do grona uczestników tych licznych przedsięwzięć Koła należą głównie studenci i absolwenci kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Instytutu Studiów Edukacyjnych i Sztuki PWSZ w Raciborzu, ale również innych uczelni (Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet w Regensburgu [D], Uniwersytet Wiedeński [A]) oraz uczniowie raciborskiego Liceum Plastycznego.

Od 2006 roku FOTON współpracuje z niemiecką organizacją Deutsche Gesellschaft für Photographie, dzięki pomocy której, młodzi pasjonaci fotografii mogą odkrywać tajniki klasycznej fotografii srebrowej, jak również pogłębiać swoje doświadczenia uczestnicząc w atrakcyjnych projektach na terenie Niemiec, Czech i Polski. Od 2008 roku podczas cyklicznych spotkań "Rozmowy o fotografii", Koło promuje twórczość młodych pasjonatów sztuki fotografowania, w tym uczniów raciborskich gimnazjów oraz Liceum Plastycznego. Dorobek artystyczny Koła stanowi kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą (Republika Czeska, Niemcy, Białoruś). Działalność artystyczna członków pozwala na sprawdzenie teorii w praktyce, wymianę doświadczeń oraz rozwój kreatywności. W ramach działalności edukacyjnej, organizując liczne warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych członkowie Koła mają również okazję doskonalić swoje umiejętności pedagogiczne. Natomiast proekologiczny autorski projekt "ŚWIATŁEM-BARWĄ-KRESKĄ", realizowany cyklicznie zgodnie z rytmem czterech pór roku w Arboretum Bramy Morawskiej umożliwia pogłębienie wiedzy na temat istoty fotografii, jako medium czerpiącego z otaczającej rzeczywistości, jednocześnie budząc szacunek do przyrody, a tym samym drugiego człowieka.

Prezentowana aktualnie wystawa ukazuje indywidualne odkrycia autorów prac, stanowiące ulotne motywy szarej pozornie codzienności. Jedynie wrażliwość, determinacja i świadomość wartości ulotnej chwili pozwala dostrzec i ująć w kadrze istotę fotografii.

Rzeczywistość - z pozoru chaotyczna i nie możliwa do ogarnięcia - ukrywa jedyne w swoim rodzaju detale, czy zjawiska, które dla cierpliwego obserwatora jawią się, jako motywy godne zarejestrowania, źródło naTCHNIENIA. Świadomie wybrany wycinek rzeczywistości, dzięki fenomenowi fotografii przeradza się w obraz, będący lustrem wrażliwości i poczucia estetyki jego twórcy. Obraz fotograficzny nazywany odbiciem, śladem czy dotykiem pozwala "zatrzymać" chwilę niepowtarzalną - jedyną w swoim rodzaju - ułamek sekundy. Podjęcie decyzji o naciśnięciu spustu migawki "uśmierca chwilę", która już nigdy nie powróci. Czas minął. Akt ten sprawia jednocześnie, że rodzi się nowa rzeczywistość - powstaje obraz fotograficzny. Zarejestrowana treść, stanowiąca określoną kompozycję linii i plam powinna tworzyć harmonijną całość. Jednak osiągnięcie tego celu nie jest takie proste.

Otaczająca nas rzeczywistość może stać się niezgłębionym źródłem informacji i inspiracji twórczych. Co to oznacza w praktyce? To umiejętność patrzenia. Sztuka kadrowania. Wybór odpowiedniego momentu fotograficznego. Jak się okazuje - patrzeć i widzieć - to nie to samo. Można patrzeć i nie widzieć. Można widzieć, ale nie potrafić uchwycić lub przekazać tego, co się widzi. Najnowsze zdobycze techniki nam w tym nie pomogą. Dynamiczny rozwój technologii komputerowej i fotograficznej w kierunku doskonalenia obrazu cyfrowego nie nauczy nas patrzeć. Umiejętności tej można się nauczyć komponując obraz fotograficzny poprzez świadomy wybór i stosowanie określonych środków wyrazu. Dzięki nim powstają bardzo osobiste fotografie, nacechowane autorskim punktem widzenia.

Producenci sprzętu fotograficznego oferują dziś coraz łatwiejsze w obsłudze aparaty cyfrowe, wyposażone nawet w tzw. "programy artystyczne". A gdzie serce, a gdzie dusza fotografika ... w procesie tworzenia obrazu fotograficznego?

W tym miejscu przypominam sobie słowa Cezarego Dybowskiego: "Żyjemy w paskudnych czasach... W czasach upadku wszelkich wartości, pogoni za pieniądzem, epatowania niemocą i nieuctwem. Współczesny człowiek, to jakby przeciwieństwo człowieka renesansu; zamiast wzorów antycznych mamy postmodernizm, w miejsce wyzwolenia duchowego - ciemnotę i wstecznictwo, za kulturę wystarczają telenowele, a wzorce moralne nie istnieją. Do tego niespotykana pazerność, pogoń za pieniądzem, celowe obniżanie jakości towarów, bo przecież klient musi kupować; następne, następne, następne..." [Polskie Wydawnictwo Fotograficzne 2007].

Pocieszający jest fakt, że w tych skomplikowanych czasach funkcjonują jeszcze jednostki wrażliwe, które mają odwagę realizować swoje pasje ujmując w kadrze efekty twórczych poszukiwań.

Pozwólmy odbiorcy za każdym spojrzeniem odkrywać harmonię naszej wrażliwości.

dr Gabriela Habrom-Rokosz - opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, fot. Daniel Chyrchel, Iwona Karwot, Marek Rokosz