Nowy plan w sprawie Drogi Głównej Południowej
Po tym jak sąd administracyjny unieważnił decyzję środowiskową, czyli kluczowy dokument umożliwiający ubieganie się o pozwolenie na budowę Drogi Głównej Południowej, miasto sięgnęło po „plan B”.
Do listopada tego roku miał być gotowy projekt wykonawczy i dokumentacja przetargowa Drogi Głównej Południowej w powiecie wodzisławskim (na odcinku od drogi Wojewódzkiej nr 935 w Rydułtowach do połączenia z ul. Wodzisławską w Mszanie). Pojawiła się jednak poważna przedszkoda - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił prawomocną decyzję środowiskową dla inwestycji, czyli ważny dokument umożliwiający ubieganie się o pozwolenie na budowę. Odwołania do sądu złożyły jedna organizacja ekologiczna oraz kilka osób prywatnych.
Nowy plan działań
Władze Wodzisławia, które przygotowują inwestycję w imieniu urzędu marszałkowskiego i innych gmin, przez które droga będzie przebiegać, mają plan awaryjny. Pracownicy wodzisławskiego urzędu miasta przekazali przedstawicielom województwa śląskiego plan dalszych działań w zakresie realizacji projektu budowy drogi Głównej Południowej.
- Miasto zamierza udzielić zamówienia firmie Mosty Katowice na wykonanie aktualizacji raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz uzyskanie nowej decyzji środowiskowej. Po zawarciu umowy na roboty dodatkowe zostanie zawarty aneks z projektantem przedłużający termin realizacji zadania do 31 sierpnia 2016 r. - informuje rzecznik wodzisławskiego urzędu, Anna Szweda-Piguła.
Jedna jezdnia ma znaczenie
Co istotne, w związku ze zmianą parametrów drogi z dwujezdniowej na jednojezdniową (na podstawie prognoz ruchu wykonanych w ramach dokumentacji projektowej), planowana inwestycja nie będzie zaliczała się do przedsięwzięć mogących - jak nazywa się to fachowo - zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Wcześniej do takiej grupy należała.
Jest też konieczność złożenia nowego wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Poprzednie postępowanie zostanie zawieszone.
- Propozycje stosownych aneksów do umów dla gmin uczestniczących w kosztach projektu zostaną przedstawione po uzyskaniu akceptacji powyższego planu działań przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego - puentuje rzecznik urzędu.
(mak)
Komentarze
2 komentarze
Mam ogródek działkowy na trasie budowy w/w drogi, byłby szkoda żeby takie piękne ogródki działkowe jak Gajówka musiały zostać zrównane z ziemia Pozdrowienia dla Prezydenta Kiecy od dziewczyny z ławki.Ps biegam ,mniej soli używam:))
a co na to szef subregionu Kieca, to będzie tak jak z " Parkiem Rozrywki" czyli PO prostu "ch..a dupa i kamieni kupa "