Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Młode małżeństwa skarżą się na sąsiedztwo. Miasto zapowiada eksmisje

15.07.2015 08:21 | 1 komentarz | acz

Mieszkańcy bloku dla młodych małżeństw skarżą się na kłopotliwe sąsiedztwo. – Mieszkańcy bloku komunalnego kursują od bloku do sklepu i z powrotem. Mają nawet zorganizowany ogródek piwny, gdzie ten tani alkohol mogą pić – alarmuje nasz czytelnik.

Młode małżeństwa skarżą się na sąsiedztwo. Miasto zapowiada eksmisje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Osoby stwarzające problemy

Mieszkania przy ulicy Zebrzydowickiej 31 A to ukłon miasta w stronę ludzi młodych. Jesienią ubiegłego roku wybrane przez urząd osoby, zasiedliły 23 wyremontowane mieszkania. Wtedy wszyscy byli zachwyceni. Dziś już mniej. Wszystko przez sąsiadujący blok –  z numerem 31, który nie doczekał się remontu i nowych lokatorów. – Na ul Zebrzydowickiej 31 A powstały piękne mieszkania dla młodych małżeństw z dziećmi – w ramach programu rządowego. Położenie jest bardzo korzystne, bo obok jest przedszkole. Jednak nie rozumiem szerszej polityki miasta – pisze do naszej redakcji nasz czytelnik.

Zdaniem autora listu, naprzeciwko znajdują się mieszkania komunalne, gdzie sprowadzane są różne osoby stwarzające problemy. – Świetnie wygląda polityka antyalkoholowa miasta, gdzie zezwala się na otwarcie i funkcjonowanie kolejnego już sklepu alkoholowego (drugi to żabka) po drugiej strony ulicy przy mieszkaniach socjalnych, gdzie jak można się domyśleć, mieszkają osoby z problemem alkoholowym. Obecnie wygląda to tak, że mieszkańcy bloku komunalnego kursują od bloku do sklepu i z powrotem. Mają nawet zorganizowany ogródek piwny, gdzie ten tani alkohol mogą pić. Zapraszają również różne osoby z okolic, niektórzy wyglądają jak starzy recydywiści. Natomiast młode małżeństwa z dziećmi muszą się obawiać o siebie i swoje dzieci – czytamy dalej w liście.

Wypowiedziane umowy najmu

Co na to miasto? – Po przebudowie budynku przy ul. Zebrzydowickiej 31 A miasto rozważało wyremontowanie budynku przy ul. Zebrzydowickiej 31. Proces inwestycyjny jest długotrwały, wymaga zapewnienia mieszkańcom mieszkań zamiennych i wygospodarowania przez gminę środków finansowych na ten cel – wyjaśnia Anna Kolenda z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku. Aktualnie w budynku przy ul. Zebrzydowickiej 31 znajdują się 24 mieszkania, w tym 2 mieszkania socjalne. Mieszkania wyposażone są w ogrzewanie piecowe, w kilku mieszkaniach nie ma łazienek. – Decyzja dotycząca remontu budynku i przeznaczenia go do zasiedlenia zgodnie z programem „Mieszkania dla młodych” jeszcze nie zapadła. Obecnie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej podjął działania mające na celu usunięcie najbardziej uciążliwych lokatorów budynku przy ul. Zebrzydowickiej 31. Lokatorom zostały wypowiedziane umowy najmu, wezwano ich do opuszczenia i opróżnienia mieszkań. W związku z niezastosowaniem się dobrowolnie do powyższego, sprawy o opuszczenie i opróżnienie zajmowanych lokali skierowano już do sądu (dotyczy 2 lokali) – wyjaśnia urzędniczka. Jak zapewnia magistrat ZGM stara się na bieżąco reagować na wszelkiego typu zgłoszenia, dotyczące administrowanych przez jednostkę budynków. Zachęca jednocześnie do składania wszelkich tego typu spraw na piśmie w swojej siedzibie.

Policja zna ten adres

W policyjnych statystykach Zebrzydowicka 31 również się przewija.  – Od początku 2014 roku do dzisiaj, liczba zgłoszonych interwencji pod tym numerem wynosi dziewięć. Jedna dotyczyła potrącenia w okolicy tego bloku, kolejna zagubionego psa, który miał być przetrzymywany w jednym z mieszkań. Policja otrzymała także siedem zgłoszeń dotyczących awantur bądź zakłócania ciszy. Część z nich została potwierdzona przez podejmujących interwencje policjantów, część nie. Być może mieszkańcy nie informowali nas o wszystkich zdarzeniach. Jak każdy rejon, tak i ten ma swojego dzielnicowego, który na bieżąco monitoruje sytuację – zapewnia sierżant Anna Karkoszka, p.o. rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Adrian Czarnota


Interwencje Straży Miejskiej w Rybniku przy Zebrzydowickiej 31:

Rok 2014:
2 zgłoszenia dotyczące bezpańskich psów lub innych zwierząt
1 zgłoszenie dotyczące kradzieży przedmiotów
1 zgłoszenie dotyczące zajęcia pasa ruchu drogowego przez np. wykonywanie prac drogowych
1 zgłoszenie dotyczące osoby nietrzeźwej, która ma problemy z poruszaniem się lub zachowaniem stwarza zagrożenie dla samej siebie bądź innych
2 zgłoszenia dotyczące zakłócania ciszy, spokoju i porządku publicznego
2 zgłoszenia dotyczące spożywania alkoholu w miejscu zabronionym

Rok 2015:
2 zgłoszenia dotyczące prowadzenia psa bez smyczy
1 zgłoszenie dotyczące zaśmiecania i zanieczyszczania miejsca publicznego
1 zgłoszenie dotyczące spożywania alkoholu w miejscu zabronionym