Uczniowie z Nędzy pojadą się promować do Warszawy
Po raz kolejny Zespół Szkolno-Gimnazjalny został zaproszony do udziału w Festiwalu Programu Szkoły z Klasą 2.0, jaki jest organizowany w stolicy. Na 50 projektów z całej Polski aż 2 zostały wybrane ze szkoły w Nędzy! To kolejny ogromny sukces uczniów i nauczycieli, udowadniający, że nędzański ZSG jest placówką nowoczesną i otwartą na nowe technologie w nauczaniu.
W ogólnopolskim Programie Szkoły z Klasą chodzi o to, by promować wykorzystywanie TIK, czyli technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu. Tegoroczna edycja prowadzona była pod hasłem "Czytamy i odkrywamy".
Jeden z dwóch zwycięskich projektów szkoły w Nędzy - projekt uczennic Anety Rydygel i Małgorzaty Kuźmicz z drużyny nauczycielki Wandy Rutko, polegał na prowadzeniu bloga, na którym z wykorzystaniem TIK m.in. stworzyły plakat promujący czytelnictwo, a także specjalną animację i prezentację.
- Technologie informacyjno-komunikacyjne z pewnością wzbogacają lekcje, dzięki nim nie są monotonne, udowadniają, że internet i komputer nie musi tylko kojarzyć się młodzieży z grami, ale też z narzędziami, które można wykorzystać w nowoczesnej edukacji - uważa nauczycielka języka polskiego Wanda Rutko.
Dziewczyny z jej drużyny cieszą się, że w ich szkole tak chętnie sięga się podczas lekcji po niestandardowe metody. - Uczniowie są wtedy na pewno bardziej zaciekawieni materiałem. Lepiej jeśli się go omawia nie tylko z podręcznikiem w ręku - twierdzi Aneta Rydygel.
Druga z wyróżnionych drużyn w składzie: Katarzyna Piechula, Katarzyna Pala, Hanna Galas, Natalia Masarczyk, Maciej Giemza i Filip Wróbel, nakręciła film pt. "Śladami polskości w gminie Nędza". - Chcieliśmy podkreślić wielokulturowość Górnego Śląska i przypomnieć o śladach polskości na tych ziemiach, zostawionych wtedy, gdy Polski nie było - tłumaczy Radosław Niklewicz, opiekun grupy.
I tak, np. w Babicach opowiadano przed kamerą o nazwiskach polskich i niemieckich funkcjonujących na naszym terenie w XIX wieku, z kolei w samej Nędzy, przy kościele wspominano jego budowę i odprawiane msze św. w języku polskim i niemieckim, a w Łęgu mówiono o istniejącej tam pod koniec XIX szkole, po której do dziś pozostała kronika. Jeden z pierwszych zapisów w tym dokumencie pochodzący z 1895 r. przytacza wspomnienia miejscowego nauczyciela o nazwisku Hupka. Pisał on: „Miejscowa ludność włada wyłącznie językiem polskim. W całej wsi nie znajdzie się pięć osób, z którymi można się jako tako porozumieć w języku niemieckim”.
Festiwal w Warszawie, na którym uczniowie z Nędzy będą prezentować swoje projekty rozpocznie się 31 maja i potrwa dwa dni.