Młodzież pamięta o bohaterach. 75 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne
- Historia lubi się powtarzać, a wy młodzieży macie się uczyć i wyrastać na ludzi mądrych, którzy potrafią odróżniać dobro od zła, przyjaciela od nieprzyjaciela - mówił weteran AK Marian Szlapański w czasie uroczystości poświęconej 75-tej rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
27 września 1939 roku gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski na okupowanych terenach polski utworzył konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski. Tradycyjnie wydarzenie to uznaje się za początek istnienia Polskiego Państwa Podziemnego. W przededniu 75-tej rocznicy tego wydarzenia w Gimnazjum nr 5 w Raciborzu zorganizowano patriotyczną uroczystość upamiętaniającą żołnierzy polskich walczących z niemieckim i sowieckim okupantem.
W czasie programu artystycznego młodzież recytowała utwory patriotyczne, m. in. Elegię o [chłopcu polskim] Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Znaleziono również chwilę na wysłuchanie utwory "Uprising" grupy Sabbaton, poświęconego Powstaniu Warszawskiemu.
Przysłuchiwali się temu Teresa Pawłowska i Mieczysław Sus z raciborskiego oddziału Związku Sybiraków oraz Marian Szlapański, weteran Armii Krajowej i prezes raciborskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pan Szlapański zachęcał młodzież do nauki historii przez przynajmniej 5 minut dziennie.
W czaie uroczystości Dariusz Malinowski, dyrektor Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, został odznaczony przez władze Raciborza medalem za krzewienie patriotyzmu wśród młodego pokolenia.
Polskie Państwo Podziemne - terminem tym określa się tajne struktury państwa polskiego w czasie II wojny światowej podlegające legalnym władzom Polski. 27 września powstała konspiracyjna Służba Zwycięstwu Polski powołana do życia przez sanacyjnego generała Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Organizacja zyskała poparcie przedwojennej opozycji. 13 listopada rozkazem gen. Władysława Sikorskiego została rozwiązana (jako nazbyt zbliżona do kręgów sanacyjnych) i zastąpiona Związkiem Walki Zbrojnej. Karaszewicz-Tokarzewski został komendantem ZWZ na obszarze sowieckim. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową.
Oprócz pionu wojskowego istniał również pion cywilny PPP, zajmujący się m. in. oświatą, skarbem, pracą, komunikacją, rolnictwem, polityką społeczną - słowem wszystkimi dziedzinami, które miałoby w swojej pieczy państwo działające w warunkach pokojowych.
Komentarze
1 komentarz
A czy obecna młodzież Raciborska pamięta że wtedy Racibórz był Niemiecki, ludność była Niemiecka aż do 1945 roku, czy młodzież wie, że mieszka w Niemieckim mieście, mieszka w mieszkaniach po Niemcach, czy młodzież wie, że w 1945 roku, to mieszkańcy Raciborza stawiali masywny opór przed armią czerwoną, czy młodzież Raciborza wie, że chodzi po niemieckich ulicach. Za chwilę młodzież Raciboirza będą uczyć zwyczajów i historii wsi "Krużewniki".