Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Europejskie Dni Dziedzictwa: wspaniałe skarby Cystersów [ZDJĘCIA]

21.09.2014 09:37 | 0 komentarzy | ż

Biblioteka w Raciborzu już od kilku lat jest organizatorem imprez podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, które mają na celu edukację historyczną i kulturalną. - W tym roku postanowiliśmy wybrać się do Rud Wielkich, aby zwiedzić Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe ze szczególnym uwzględnieniem systemu hydrograficznego przepływających rzek - relacjonuje Marta Rajchel z raciborskiej Biblioteki.

Europejskie Dni Dziedzictwa: wspaniałe skarby Cystersów [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest to obecnie najważniejszy w Polsce południowej pomost ekologiczny przebiegający między dolinami Wisły i Odry. Kopalnią wiedzy okazała się nasza przewodniczka, pani Elżbieta Skrzymowska, która wprowadziła nas w historię powstania Opactwa Cystersów i wszystkich podlegających mu obiektów, a także z zapałem opowiadała uczestnikom wycieczki o przyrodniczych perełkach znajdujących się na terenie parku.

Park, obejmujący tereny od Odry poprzez Orzesze i rzekę Bierawkę, został utworzony w 1993 r. w celu ochrony kulturowego dziedzictwa i ochrony przyrody. W obrębie ponad44 hektarowego Parku znajduje się przypałacowy park leżący bezpośrednio przy kompleksie klasztorno-pałacowym w Rudach, jak i rezerwat przyrody „Łężczok”, który jest największym pod względem powierzchni parkiem krajobrazowym w Polsce. Bezpośrednio w samym parku znajdują się 52 pomniki przyrody.

Oczywiście najbardziej znanym drzewem jest tutaj 450-letni szypułkowy dąb „Cysters” o wysokości 32 metrów i obwodzie 720 centymetrów. Udało nam się także przyjrzeć z bliska jesionowi wyniosłemu, lipie drobnolistnej, platanowi klonolistnemu, a także dębom Benedykta i Jana Pawła II. Przy pierwszym zetknięciu z przyrodą tego miejsca można odnieść wrażenie, że jest tu trochę dziko.

Pani Elżbieta Skrzymowska opowiedziała, że jest to celowy zabieg. Układ kompozycyjny parku: drogi, aleje i nasadzenia z pięcioma, rozchodzącymi się promieniście osiami widokowymi nadaje mu charakter parku angielskiego. Spacerując po parku zwracaliśmy dużą uwagę na układ wodny. Zdecydowanie króluje tu rzeka Ruda, która przecina park i zasila znajdujące się tam trzy stawy (Staw Parkowy, Staw Szwajcarski i Staw Peickera). Jak się okazało w grupie zwiedzających znalazło się wielu pasjonatów, którzy zasypywali nas ciekawostkami i legendami związanymi z tym miejscem. Dzięki uprzejmości jednego z panów, mieliśmy do dyspozycji mapę z pierwotnym układem parku. Mimo porannego deszczu, który sprawił, że ziemia stał się grząska uznaliśmy wszyscy wycieczkę za bardzo udaną. Wielu przybyłych czytelników przyznało, że nie spodziewali się, iż blisko Raciborza znajdują się tak bogate w historię i ciekawe przyrodniczo miejsca.

źródło: MiPBP w Raciborzu