Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Biskup i upadek na procesji w Sudole. W bryczce Polowy z Fitą

22.04.2019 16:42 | 0 komentarzy | ma.w

Biskup Pomocniczy Archidiecezji Katowickiej Grzegorz Olszowy był gościem Wielkanocnej Procesji Konnej w Raciborzu - Sudole. Jako oficjalni uczestnicy debiutowali prezydent miasta Dariusz Polowy i jego koalicjant wiceprezydent Michał Fita. Miejscowy proboszcz Norbert Nowotny przejechał połowę procesyjnej trasy konno. W trakcie wyścigów na Topolowej doszło do groźnie wyglądającego upadku z konia. Raciborzankę zabrano do szpitala.

Biskup i upadek na procesji w Sudole. W bryczce Polowy z Fitą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Organizatorzy podali, że w błagalnym objeździe pól wzięło udział 86 koni. Wydarzenie relacjonowały TVP Katowice oraz TVP Info. Tradycyjnie wyruszono spod plebanii, a wcześniej proboszcz Nowotny z biskupem Olszowym przeszli wśród wszystkich jeźdźców i bryczek dokonując okolicznościowego błogosławieństwa przed wyruszeniem w trasę.

Tak jak zawsze w Sudole biegła wzdłuż granic dzielnicy, ulicą Hulczyńską w kierunku Bieńkowic, a następnie do polnej drogi łączącej się z ul. Topolową. Tegoroczne wyścigi zaczęły się przykrym incydentem - w pierwszym biegu, w którym uczestniczył najbardziej doświadczony z miejscowych uczestników procesji Wilibald Kuczera (uhonorowano go za 50 udział w objeździe) z konia spadła młoda kobieta. Pierwszej pomocy udzielili jej strażacy z OSP Sudół. Wezwano ambulans, raciborzankę zabrano do szpitala. Nieoficjalni ustaliliśmy, że uraz, jakiego doznała, nie był groźny. Karetka odjechała bez sygnalizacji dźwiękowej. Jak się dowiedzieliśmy klacz, której dosiadała amazonka jechała w procesji już 29 raz, jest matką koni, które dopiero zaczynają brać udział w tym wydarzeniu.

Niedługo po udzieleniu poszkodowanej pomocy tzw. wyścigi kontynuowano. Strażacy pilnujący bezpieczeństwa apelowali do dżokejów aby jechali wolniej. Obawiano się o bezpieczeństwo. Frekwencja na tzw. górce w Sudole, przyszło kilkuset widzów.

Konferansjerem wyścigów (miejscowi mówią, że to parada, ale jeźdźców pędzących galopem nie brakuje) był Marian Tchórz wcielający się w tę rolę od wielu lat.

Na zakończenie dnia odbyły się nieszpory w sudolskiej świątyni z udziałem uczestników procesji. Następnie, w remizie, miejscowi Miłośnicy Koni spotkali się na poczęstunku i wręczono upominki związane z Procesją 2019.

W materiałach wideo, które realizowaliśmy w formie "Na Żywo" z trasy procesji można posłuchać rozmów z Janem Płaczkiem, który po raz 48 wziął w niej udział; prezydentem Dariuszem Polowym, który porównał procesję pietrowicką z raciborską; wiceprezydentem Michałem Fitą mówiącym z jaką intencją wyrusza w błagalną procesję, a także z kapłanami biorącymi udział w wydarzeniu i uczestniczkami - Kingą i Patrycją, które zaczynały jeździć jako dziewczęta i nadal uczestniczą, choć są już mamami dzieci w wieku szkolnym.