środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Gminy Godów i Dziećmorowice chcą kładki nad Olzą

13.07.2022 17:28 | 6 komentarzy | juk

Najpierw analiza, potem projekt. Godów i Dziećmorowice złożyły wniosek o unijne środki, którego celem jest budowa kładki nad Olzą.

Gminy Godów i Dziećmorowice chcą kładki nad Olzą
Bezpośredniego połączenia między Godowem i Dziećmorowicami obecnie nie ma. Obie gminy doszły do wniosku, że można to spróbować zmienić.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina Godów wspólnie z czeską gminą Dziećmorowice złożyły wniosek o dofinansowanie projektu "Połączenie rowerowe gmin Dziećmorowice i Godów". Jego celem jest opracowanie studium technicznego kładki nad graniczną rzeką Olzą, rozdzielającą fizycznie obie gminy.

Sąsiedzi bez bezpośredniego połączenia

W zamierzeniu pomysłodawców kładka ma stanowić nowe przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów. Ma też połączyć szlaki rowerowe po czeskiej i polskiej stronie, które po polskiej stronie zostałyby również rozbudowane. Warto zaznaczyć, że najbliższe przejścia graniczne dla ruchu granicznego znajdują się w Piotrowicach-Zawadzie i w Dolnej Lutyni-Wierzniowicach. Bezpośredniego połączenia między Godowem i Dziećmorowicami obecnie nie ma. Obie gminy doszły do wniosku, że można to spróbować zmienić.

Najpierw analiza

Najpierw konieczne jest przeprowadzenie analizy mającej na celu ustalenie dokładnej lokalizacji kładki nad rzeką. Na jego opracowanie Godów i Dziećmorowice złożyły wniosek o unijne środki. Studium takie wyznaczy lokalizację kładki, wskaże też drogi dojazdu do niej, łącznie z koniecznością budowy nowych tras rowerowych po polskiej stronie. Całkowity koszt projektu na opracowanie studium oszacowany został na kwotę 33 826,20 euro (9 993,2 euro po stronie Godowa). Wnioskowana kwota z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego to 28 752,27 euro, z czego po stronie Godowa to 8 494,22.

Potem projekt

Już po opracowaniu studium, w budżecie obu gmin zapewnione zostaną środki finansowe na dalsze przygotowanie projektu, tj. opracowanie dokumentacji budowlanej w celu zapewnienia niezbędnych zezwoleń na wykonanie prac. Otworzy to drogę do poszukiwania finansowania na budowę kładki z krajowych lub europejskich funduszy.