środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Prace na Osiedlu Karola znów ruszyły

01.04.2021 20:44 | 0 komentarzy | ska

W ostatnich tygodniach, wraz z nieco lepszą aurą i temperaturami ponownie ruszyły prace na Osiedlu Karola w Rydułtowach. Po wykonanych pracach ziemnych, brukarskich i przyłączeniowych, teraz przyszedł czas na termomodernizację budynków i wymianę pokryć dachowych.

Prace na Osiedlu Karola znów ruszyły
Ostatnio postępy prac na osiedlu pokazali senator Ewie Gawędzie burmistrz Marcin Połomski i jego zastępczyni Mariola Bolisęga.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prace na Osiedlu Karola znów ruszyły

Zabytkowe Osiedle Karola położone w Rydułtowach tuz przy ul. Bema to jedno z niewielu miejsc w regionie, słynące z charakterystycznej architektury górniczych familoków. To także miejsce zamieszkania wielu rodzin, bo właśnie na Osiedlu Karola znajdują się mieszkania socjalne. Dzięki środkom pozyskanym na remont tego miejsca, znacznie poprawi się komfort życia mieszkańców, a przy okazji znikną stare piece węglowe, które powodują zanieczyszczenie powietrza. Pieniądze na rewitalizację osiedla pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz wkładu własnego miasta.

- Modernizacja Osiedla Karola to kluczowa inwestycja w Rydułtowach, która pozwoli na polepszenie warunków bytowych mieszkańców, jednocześnie eliminując problem smogu i zachowując dziedzictwo architektoniczne – podkreśla senator Ewa Gawęda. Warto wspomnieć, że jej staraniem inwestycja w Osiedle Karola mogła dojść do skutku. Kiedy projekt złożony przez miasto do dofinansowania nie został zakwalifikowany, burmistrz Marcin Połomski zwrócił się o pomoc do senator Ewy Gawędy. Gra była warta świeczki, bo budynki miały być podpięte do ciepłociągu. Bez termomodernizacji mieszkańcy zapłaciliby krocie za ogrzewanie. - Po interwencjach u marszałka udało się znaleźć dodatkowe środki na realizację tego projektu. Dlatego obecnie na terenie osiedla trwają szeroko zakrojone prace budowlane, które mam nadzieję przysłużą się tamtejszym mieszkańcom, a ostatecznie osiedle to stanie się kolejną wizytówką Rydułtów – mówi Ewa Gawęda.

Szeroki zakres prac

W ubiegłym roku, w ramach pierwszej części rewitalizacji osiedla wykonane zostały dojścia i schody z kostki betonowej, balustrady przy schodach, drenaż opaskowy i opaski żwirowe wokół budynków, nowe fundamenty pod przedsionki, ponadto bramy, furtki i przęsła ogrodzeniowe. Nowa nawierzchnia powstała także na drogach i wjazdach, a przy okazji zbudowano miejsca integracji społecznej dla mieszkańców i zmodernizowano plac zabaw. W drugiej części modernizacji Osiedla Karola będą wykonywane prace związane z ogrzewaniem budynków. W planach jest termomodernizacja 9 budynków oraz ich przyłączenie do ciepłociągu. Tegoroczne prace maja kosztować 5,1 mln zł. – Inwestycję planujemy zakończyć 15 października 2021 roku. Będzie to docieplenie ścian 9 budynków na Osiedlu Karola wraz z okładzinami z płytek elewacyjnych, aby zachować wygląd i charakter zabytkowej architektury. Będą odbywały się także wymiany konstrukcji dachowych wraz z wymianą pokrycia i termoizolacją. Wykonawca przeprowadzi również iniekcje ścian czyli wstrzykiwanie w ściany środka, który zapobiegnie podnoszeniu się wilgoci na poziom parteru. W większości budynków zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, a także mieszkania zostaną doposażone w instalację ciepłej wody użytkowej i centralne ogrzewanie, a także nową instalację elektryczną (podłączenie kuchenek elektrycznych i podgrzewaczy CWU) i odgromową – mówiła nam niedawno Anna Nessing-Długi, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Miasta Rydułtowy.

Będzie pięknie i czysto

Prace na osiedlu są obecnie bardzo zaawansowane, z czego cieszą się mieszkańcy. - Ten remont dużo zmieni w naszych mieszkaniach. Już czujemy, że jest cieplej, bo izolacja robi swoje. Szkoda tylko, że najpierw wykonano bruki, a teraz trwają remonty w budynkach. Mogło być odwrotnie, bo zrobione drogi i place mocno się brudzą i niszczą. Ale na pewno będzie znacznie lepiej – podkreślają mieszkańcy.

Szymon Kamczyk