Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Kontrowersyjne ścieżki rowerowe. Trochę wyblakły, ale mają być poprawione

17.04.2019 09:59 | 9 komentarzy | mak

Na ul. 26 Marca, Jana Pawła II oraz przy Wodzisławskim Centrum Kultury kilka miesięcy temu rozpoczęło się wytyczanie ścieżki rowerowej. Inwestycja została zakończona, ścieżka jest gotowa. Ale wiele osób zauważa, że wymalowane na jezdni linie nie wyglądają najlepiej. Wodzisławscy urzędnicy uspokajają, że linie zostaną poprawione w ramach gwarancji.

Kontrowersyjne ścieżki rowerowe. Trochę wyblakły, ale mają być poprawione
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilka miesięcy temu - w czasie wakacji - drogowcy wzięli się za wytyczanie ścieżek rowerowych w ciągu ulic 26 Marca, Jana Pawła II oraz przy Wodzisławskim Centrum Kultury. Nowa komunikacyjna rzeczywistość zaskoczyła wielu kierowców. Budowie ścieżek rowerowych towarzyszyła ożywiona dyskusja. Mnożyły się wątpliwości. Przykład pierwszy z brzegu - zjazd z ronda przy WCK w kierunku ul. 26 Marca. W tym miejscu wytyczona droga była na tyle wąska, że kierowcy wjeżdżali na pas dla rowerów. Problem kolejny - szerokość pasów pozostawionych dla kierowców. Wodzisławianie podkreślali, że ruch samochodowy został utrudniony. Narzekali też na jakość nawierzchni.

Tak było

Miasto wówczas tłumaczyło, że powstające ścieżki rowerowe mają po 1,5 m. Z kolei kierowcom pozostawiono drogę o szerokości 5,5 m. - Odległości te zostały zatwierdzone przez Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim i zgodnie z prawem są to odległości bezpieczne dla samochodów i ich kierowców - wyjaśniali wtedy wodzisławscy urzędnicy.

Pojawiało się też wówczas pytanie, czy rowerzyści mogą już korzystać ze ścieżek. - Niestety na tę przyjemność rowerzyści będą musieli jeszcze trochę poczekać. Inwestycja jest w trakcie realizacji. Dopiero w momencie jej zakończenia i po oficjalnym oddaniu do użytku, rowerzyści będą mogli cieszyć się jazdą po specjalnie wyznaczonym dla nich miejscu - informowało wtedy miasto.

Inwestycja jest zakończona

Postanowiliśmy więc zapytać, czy budowa ścieżek rowerowych na ul. 26 Marca, Jana Pawła II oraz przy Wodzisławskim Centrum Kultury została zakończona? Okazuje się, że tak. - Budowa ścieżek rowerowych na ul. 26 Marca, Jana Pawła II i przy WCK została zakończona, rowerzyści mogą korzystać ze ścieżek. Trwają prace związane z zatwierdzeniem stałej organizacji ruchu - wyjaśnia Mateusz Jamioła z wodzisławskiego urzędu miasta.

Kierowcy muszą pamiętać o ograniczeniu prędkości do 30 km/h, które obowiązuje na ul. 26 Marca od ronda Alanya do ronda św. Wawrzyńca.

Linie do poprawy

O ścieżkę rowerową pytał radny Roman Kapciak w czasie obrad Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Oznakowanie znika. Czy zostanie poprawione? - dowiadywał się. Chciał też wiedzieć, czy ścieżki zostały wytyczone prawidłowo - zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Grzegorz Połomski z Zarządu Dróg Miejskich przekazał, że oznakowanie ma zostać odtworzone w ramach prac gwarancyjnych. Przypomniał, że inwestycja została zrealizowana przez firmę zewnętrzną w ramach projektu budowy Centrum Przesiadkowego. - Jeśli chodzi o szerokość ścieżek, to powstały one zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu - podkreślił.