Sobota, 16 października 2021

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Krzyżanowice będą miały kolejne kilometry ścieżek rowerowych

18.09.2018 07:00 | 1 komentarz | mad

Krzyżanowice słyną z pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację przeróżnych zadań. W ramach transgranicznych środków powstają m.in. ścieżki rowerowe, kolejne kilometry są już w fazie realizacji. – Myślę, że przez osiem lat (dwie kadencje wójta Grzegorza Utrackiego – red.), udało nam się stworzyć w miarę bezpieczną sieć rowerową, od Chałupek po Bieńkowice – mówi „Nowinom Raciborskim” szef gminy.

Krzyżanowice będą miały kolejne kilometry ścieżek rowerowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilometry w realizacji

Aktualnie wykonywane są dwa transgraniczne projekty związane z budową ścieżek. Jeden realizowany jest we współpracy z Mszaną, Bohuminem, Gorzycami oraz Ostrawą. Chodzi o unijne dofinansowanie w ramach projektu pn. „Udostępnienie Odry i Olzy”. W przypadku gminy Krzyżanowice projekt podzielono na dwa zadania. W ramach pierwszego pakietu wybudowany zostanie odcinek ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem w pasie drogi krajowej nr 78, pomiędzy ul. Łąkową w Chałupkach a ul. Młyńską w Zabełkowie. Jest to tym samym uzupełnienie ścieżki przy Meandrach Odry i w pewnym sensie „zamknięcie” znajdującej się tam pętli. Drugi pakiet dotyczy z kolei DK numer 45. W tym przypadku chodzi o Zabełków, a konkretnie o ulice Rymera i Dolną. Łącznie w ramach projektu ma powstać kilometr ścieżki rowerowej. Kosz całego zadania oszacowano na ponad 715 tys. złotych, z czego dofinansowanie wynosi 607 tys. złotych.

Drugim realizowanym przez gminę przedsięwzięciem jest projekt pod nazwą „Szlak Górnej Odry – zielone ścieżki pogranicza”. Oprócz Krzyżanowic w zadaniu zaangażowane są gminy polskie (Lyski, Kornowac i Lubomia) i czeskie (Hat, Szylerzowice, Vresina oraz Bohumin). W ramach przedsięwzięcia w gminie Krzyżanowice wykonane zostaną trzy odcinki ścieżek rowerowych. Pierwszy z nich powstanie pomiędzy Bieńkowicami a Bolesławiem; drugi przy ulicy Odrzańskiej w Tworkowie; a trzeci, dwutorowy, między Tworkowem a Krzyżanowicami. W ramach projektu w gminie powstanie kolejnych 3 km 300 metrów ścieżek rowerowych. Dodatkowo będzie sprawdzana częstotliwość oraz aktywność na ścieżkach (takie są wymogi projektu). Wartość przedsięwzięcia dla samych Krzyżanowic wynosi 2 mln 200 tys. złotych, a gwarantowane dofinansowanie to 1 mln 850 tys. złotych. Zadanie ma być realizowane do 2020 roku.

Rowerzystów jest więcej

Wójt zauważa, że po zrealizowaniu bieżących projektów zostanie jeszcze jeden, newralgiczny punkt: Bieńkowice – Racibórz. Są brane pod uwagę dwa rozwiązania: albo przejmie tę rolę ścieżka na wale budowanego zbiornika Racibórz, albo gmina będzie ubiegała się o dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, gdzie w ramach takiego rozwiązania Krzyżanowice zmodernizowały w ostatnich latach 13,5 km dróg polnych. Służą one nie tylko jako drogi transportu rolnego, ale i turystyce rowerowej.

Gmina dostrzega, że wraz z rozwojem ścieżek rowerowych, wśród mieszkańców wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną rekreacji.

Nowy ruch religijny

Wójt Krzyżanowic w trakcie naszej rozmowy nawiązał również do wybudowanej w 2013 półtorakilometrowej ścieżki rowerowej pomiędzy Krzyżanowicami a czeską gminą Hat. Po zrealizowaniu zadania utworzył się na niej „ruch religijny”. Po stronie naszych sąsiadów znajduje się krzyż, zapoczątkowano więc do niego procesje. Wspólnie przy krucyfiksie co jakiś czas spotykają się wierni z Krzyżanowic i gminy czeskiej.

Nie tylko polityka rowerowa

Gmina stawia na inne projekty, które również współfinansowane są ze środków zewnętrznych. W trakcie rozmowy z wójtem przewinęło się ich wiele. Jednym z nich jest rewitalizacja zamku w Tworkowie wraz z przyległym ogrodem. Finalnie w modernizowaną wieżę zamku wbudowywana zostanie platforma widokowa, natomiast w pomieszczeniach starej wozowni zostanie stworzone centrum obsługi turystów oraz sala konferencyjna. Kolejnym przedsięwzięciem jest wybudowana wieża widokowa w Chałupkach. Ma ponad 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 114 stalowych schodów. Widać z niej Meandry Odry i okolicę. Oprócz tego wybudowano również letnią kuchnię z wiatą na rowery oraz toalety z prysznicami przy basenie w Tworkowie.

Realizacja przeróżnych zadań ma przyczynić się m.in. do większego zainteresowania gminą pod względem turystycznym.

Dawid Machecki

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.