Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

RZGW o ścieżce rowerowej po wałach: z tym projektem trzeba ostrożnie

24.01.2018 18:21 | 3 komentarze | ma.w

Postulowany przez prezydenta Raciborza Mirosława Lenka pomysł by po koronie wałów Zbiornika Racibórz zbudować ścieżkę rowerową napotyka opór w RZGW. Goszcząc na styczniowej sesji dyrektor Tomasz Cywiński wyjawił, że zarząd bardzo ostrożnie podchodzi do tego przedsięwzięcia.

RZGW o ścieżce rowerowej po wałach: z tym projektem trzeba ostrożnie
Tomasz Cywiński z RZGW Gliwice gościł na styczniowym posiedzeniu Rady Miasta Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gość radnych przypomniał, że w toku inwestycji powstaje suchy zbiornik, którego celem jest ochrona ludzi przed powodzią. Za dwa lata, w końcu 2019 roku ma być on ukończony. Budowany jest z okresową przerwą, wskutek rozwiązania umowy z dotychczasowym wykonawcą prac. Zwolennikom przekształcenia Zbiornika w obiekt z funkcją mokrą Cywiński podał, że przez 5 lat będzie trzeba utrzymać trwałość projektu dofinansowanego przez Bank Światowy. Dopiero po tym okresie będzie można rozmawiać o przekształceniu tego obiektu w mokry. Szacunki mówią o nakładach na ten cel rzędu pół miliarda złotych. - To będzie bardzo trudne - zaznaczył Cywiński.

W trakcie dyskusji z radnymi przedstawiciel RZGW zapewnił, że tzw. "nieszczęsnego materiału" w wałach Zbiornika już nie ma. Przypomnijmy,  że m.in. z powodu stosowania przy budowie niedozwolonego łupka węglowego rozwiązano umowę z hiszpańską firmą Dragados, która była wykonawcą inwestycji od początku.

Radny Leszek Szczasny apelował do RZGW aby postęp prac na Zbiorniku pokazać raciborzanom w efektowny i przejrzysty sposób. Popierał go w tym prezydent Mirosław Lenk oferując Cywińskiemu najnowszy kanał informacyjny magistratu - Galerię Plenerową (umieszczono ją aktualnie na skwerze prałata Pieczki). Dyrektor RZGW (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej) stopował te promocyjne zapędy, gdyż chce przygotować w tej sprawie profesjonalny przekaz.