Sobota, 30 listopada 2024
imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
RSS
- Nie ma dwóch takich samych pogrzebów - stwierdza już na początku naszej rozmowy Beata Branc-Gorgosz. Kiedy chwilę później dzieli się z nami swoimi doświadczeniami, trudno nie przyznać racji. Świecki pochówek może być przeprowadzony...
30 maja, w dniu Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Kozielską, Ogrodową, Drzymały i Kwiatową w Kuźni Raciborskiej, księża, poczty sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne oraz wierni przeszli w czwartkowe przedpołudnie w procesji do...
Udziałem w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz sprawujących władzę, a także strażaków i ich rodzin władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy w kościele pw. św Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej uczcili przypadającą...
W siodle, bryczkach, traktorami i na rowerach - tak kilkadziesiąt osób udało się w poniedziałek, 1 kwietnia polnymi drogami z Zawady Książęcej przez Ciechowice i Łęg, by prosić o urodzaj i szczęśliwy przebieg żniw.
Samorządowcy, przedstawiciele 6. batalionu powietrzno-desantowego z Gliwic oraz Fundacji Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej Dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin "Salut", poczty sztandarowe, a także reprezentacje organizacji pozarządowych i mieszkańcy...
W niedzielne południe, 17 września w Rudach odbyły się dożynki diecezjalno-parafialne. Centralną częścią uroczystości była Msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej. Eucharystię poprzedziło poświęcenie koron dożynkowych przez ks. infułata...
Siostra Dolores z klasztoru Annuntiata przedstawia
Z ks. Danielem Zającem z diecezji legnickiej, teologiem fundamentalnym, doktorantem w Instytucie Nauk Teologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na temat relacji nauka – wiara koresponduje ks. Łukasz Libowski.
Dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai jest odpowiedzią na nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.
Kościół katolicki w Polsce wobec zagrożenia epidemicznego. Niektórzy hierarchowie odwołują msze i nabożeństwa, inni zobowiązują proboszczów do liczenia wiernych. Sprawdziliśmy, jak jest w naszym regionie.
Dzieci z Nędzy zamiast świętować Halloween obchodziły ten dzień nieco inaczej.
29 października w kościele Matki Bożej Różańcowej w Nędzy odbył się Koncert Pieśni Maryjnych.
Krowiarki w powiecie raciborskim świętują w tym roku jubileusz 800-lecia. Częścią obchodów była msza święta, którą odprawił emerytowany biskup pomocniczy Paweł Stobrawa z Diecezji Opolskiej. - Patrząc na wasze umiłowanie tej wioski i świątynię, troskę o nią, przyznam, że w tę jubileuszową uroczystość z dumą i radością...
- Nie sądzę, żeby podobna atmosfera życzliwości, radości, braterstwa, dobroci, mimo różnych niewygód pielgrzymowania, była możliwa do doświadczenia z taką intensywnością gdzie indziej, poza Światowymi Dniami Młodzieży - pisze ks. Sebastian Szajda.
W sobotę 28 października 2023 r. o godzinie 17.15 w raciborskim "Sercu" miało miejsce wprowadzenie relikwii błogosławionej rodziny Ulmów.
Projekcje filmów, czuwanie dla rodzin i wspólna modlitwa grup różańcowych oraz wspólnot - to niektóre z punktów programu peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny, która chroniła Żydów przez nazistami i została rozstrzelana przez Niemców pod rodzinnym domem.
„Jestem niczym, nie mam niczego i niczego nie pragnę – za wyjątkiem Jezusa”. Modlitwa skomponowana z formuł pomieszczonych w ostatniej części dzieła „Sancta Sophia” Augustine’a Bakera.
W niedzielne popołudnie odbył się tradycyjny Różaniec na kole, zorganizowany przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie. W tym roku pielgrzymi udali się na odpust do parafii Narodzenia Matki Bożej, który miał miejsce w czeskim Bohuminie.
4 października w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Nędzy odbyła się modlitwa ku czci świętego Franciszka. W tym czasie odbyło się również błogosławieństwo naszych mniejszych braci czyli zwierząt.
- Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki, najpierw w Opolu, a potem w Gliwicach - powiedział abp Adrian Galbas SAC, metropolita katowicki, na zakończenie Mszy św. pogrzebowej śp. bp. Jana Wieczorka w kościele katedralnym św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.
Pokorny, ale i zuchwały. Samolubny, ale i otwarty. Obłudny, ale i szukający Prawdy - takiego Kościoła doświadcza ks. Piotr Nowak, autor kolejnej części cyklu "Refleksji młodych księży o Kościele".
W niedzielne południe, 17 września w Rudach odbyły się dożynki diecezjalno-parafialne. Centralną częścią uroczystości była Msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej. Eucharystię poprzedziło poświęcenie koron dożynkowych przez ks. infułata Konrada Kołodzieja.
Siostra Dolores z klasztoru Annuntiata sięga po świadectwo Moniki Zippel - zmarłej niedawno raciborzanki, żony, matki.
- Uroczystości pogrzebowe śp. Biskupa Jana Wieczorka odbędą się w dniach 22-23 września 2023 roku - poinformował Andrzej Iwanecki, Biskup Pomocniczy Gliwicki. Duchowny pożegnany zostanie w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, później w katedralnej krypcie odbędzie się pochówek.
- W środę 13 września w godzinach wieczornych do Pana odszedł pierwszy Biskup Gliwicki – Jan Wieczorek - podała Diecezja Gliwicka, w skład której wchodzą dwie gminy Raciborszczyzny: Nędza i Kuźnia Raciborska. Duchowny miał 88 lat.
Trzy dni trwały obchody kończące jubileusz 300 - lecia obecności obrazu Matki Boskiej Uśmiechniętej w Pszowie. Ostatnim dniem świętowania jest odpust parafialny.
W miniony weekend, w dniach 2–3 września 2023 r. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu odbył się 32. Festiwal Spotkałem Pana. Ku radości organizatorów, dopisało liczne grono odbiorców, biorących udział w wydarzeniu.
Najnowsze komentarze