Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Złoty Feniks dla ks. prof. Jerzego Szymika. "To wielka radość, wdzięczność, zadanie na przyszłość"

27.09.2021 08:08 | 0 komentarzy | art

Jak już informowaliśmy przed kilkoma dniami, ks. prof. Jerzy Szymik, kapłan, teolog i poeta pochodzący z Pszowa, został laureatem nagrody Złotego Feniksa, przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. 

Złoty Feniks dla ks. prof. Jerzego Szymika. "To wielka radość, wdzięczność, zadanie na przyszłość"
Ks. prof. Jerzy Szymik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nagroda została przyznana 23 września na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie, w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Informowaliśmy o tym w artykule:

Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich 

Zapytaliśmy laureata, jak ważne jest dla niego to wyróżnienie, na tle wielu innych wyróżnień, które stały się udziałem ks. prof. w przeszłości, oraz jak traktuje decyzję Kapituły Nagrody o przyznaniu mu Złotego Feniksa?

Wdzięczny Bogu

- Decyzję kapituły nagrody traktuję z głęboką wdzięcznością. Jestem również wdzięczny kilkunastu wydawnictwom katolickim, z którymi współpracowałem w ciągu 35. lat mojej twórczości duszpasterskiej i naukowej, poetyckiej i dziennikarskiej, bo to one rozpropagowały moje pisarstwo w Polsce i zagranicą. Wyróżniłbym wśród nich zwłaszcza katowicką „Księgarnię św. Jacka”, w której ukazało się przeszło 30 moich książek.

Ale na pierwszym miejscu dziękuję Bogu, który jak dobry pasterz prowadził i prowadzi pewną ręką Opatrzności moje życie i pióro przez, mówiąc psalmem, ciemne i zielone doliny. Właśnie tak: czuję się prowadzony, bym służył Słowu, które stało się ciałem. Tak rozumiem istotę mojej twórczości.

Wyróżnienie to jest dla mnie ogromnie ważne. Być na liście laureatów Złotego Feniksa, na której w ostatniej dekadzie widnieją nazwiska profesorów Marka Jędraszewskiego i Czesława Bartnika, Andrzeja Nowaka i Stanisława Grygiela, Wandy Półtawskiej i Leszka Mądzika – to dla mnie wielka sprawa. Jest to też - lista laureatów Złotego Feniksa od 1999 roku, którą otwiera ks. Jan Twardowski – środowisko ludzi, od których się uczyłem a do których jest mi duchowo i intelektualnie bardzo blisko. Co mówię z pokorą. Tak że: wielka radość, wielka wdzięczność, wielkie zadanie na przyszłość.

Biogram laureata

Ks. prof. Jerzy Szymik ur. 1953 r. w Pszowie na Górnym Śląsku, kapłan Archidiecezji Katowickiej, teolog i poeta. Jest profesorem nauk teologicznych, wykłada teologię dogmatyczną.

W latach 1986-2008 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie był m.in. kierownikiem Katedry Chrystologii (97-05). Od 2005 r. pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2007 r. jako profesor zwyczajny; członek Rady Naukowej Instytutu Teologicznego UŚ. W latach 2004-2014 członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W latach 2015-2020 członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Od 1991 r. stały współpracownik „Gościa Niedzielnego”.

Autor przeszło 60 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych (ostatnio m.in.: „Theologia benedicta”, t. I-III, Katowice 2010-2015; „Poezja i teologia”, t. I-III, Katowice 2009-2016; „25 wierszy niezapomnianych w wyborze czytelników”, Katowice 2017; „Dobre wino”, Katowice 2017; „Zachwyt i inne skutki wiary. Od wiersza do traktatu”, Warszawa 2018; „Prawda i mądrość. Przewodnik po teologii Benedykta XVI”, Kraków 2019; „Ogród”, Katowice 2020). Promotor 30 doktoratów, 203 magisteriów. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI.

Laureat nagród naukowych (m. in. Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - 2001, Rektora Uniwersytetu Śląskiego – 2013, 2016), nominowany do nagrody „Totus” w dziedzinie kultury chrześcijańskiej (2010). Laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” (2005), srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2006), „Medalu Komisji Edukacji Narodowej” Ministerstwa Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania (2013), nagrody „Feniks” w kategorii nauk kościelnych za trylogię „Theologia benedicta” (2016), tytułu „Książka Roku” Komitetu Nauk Teologicznych PAN w dziedzinie nauk teologicznych za trylogię „Theologia benedicta” (2017), ogólnopolskiej „Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego” Civitas Christiana (2017), tytułu Honorowy Obywatel Miasta Pszów (2017/2018), wrocławskiej „Nagrody Czterech Kolumn” za całokształt twórczości (2018).

Mieszka w Pszowie i Katowicach.