Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Glifosat – czy na ziemi raciborskiej bada się jego stężenie w wodzie i glebie?

14.04.2021 18:30 | 1 komentarz | ma.w

W starostwie zajmowano się ostatnio zapytaniami o toksyczny środek z rodziny herbicydów. To efekt wniosku o udostępnienie informacji publicznej w sprawie eliminacji glifosatu z żywności. Takowy trafił m.in. do raciborskiego samorządu.

Glifosat – czy na ziemi raciborskiej bada się jego stężenie w wodzie i glebie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wniosku tym, jak zreferowała przed zarządem powiatu starościna Ewa Lewandowska, podkreślono, że glifosat jest obecnie powszechnie stosowany w rolnictwie oraz do pielęgnacji i oczyszczania terenów zielonych. – Potężne ilości pestycydów w żywności są bardzo niebezpieczne, dlatego dzieci i dorośli chorują na nowotwory oraz takie choroby jak celiakia, choroba Leśniowskiego–Crohna, nietolerancja laktozy, glutenu, stłuszczenie wątroby czy niepłodność – przekazała Lewandowska na marcowym posiedzeniu zarządu. We wniosku o informacje pytano Powiat czy w trosce o rozwój i kondycję zdrowia swoich mieszkańców prowadzi pomiary stężenia glifosatu w wodzie i w glebie?

W starostwie nie są jednak gromadzone takie informacje. – Z zakresie zanieczyszczania wód gruntowych i rzek, a także zatrucia wody pilnej kontrolę sprawują PGW Wody Polskie, przedsiębiorstwa wodno–kanalizacyjne, i stacje sanitarno–epidemiologiczne – wyjaśnili powiatowi urzędnicy.

Sprawy wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin pozostają w kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jak wynika z informacji uzyskanych przez kierownika referatu ochrony środowiska Barbarę Kostkę, Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział Terenowy w Raciborzu badała zawartość glifosatu w płodach rolnych. Na terenie powiatu nie stwierdzono takiej substancji w badanych próbkach. Autorzy wniosku domagali się przedstawianie problemu na sesji samorządu, a także podjęcia odpowiedniej uchwały w tej sprawie.

– Forma i styl przekazywanych informacji o środku chemicznym glifosat może powodować odczucie próby wykorzystania autorytetu samorządu do przekonania społeczeństwa o swoich racjach. Jednostki zajmujące się szeroko rozumianym rolnictwem, w tym badaniami naukowymi aktywnie działają w przedstawianych przez wnioskodawcę zagadnieniach – uznano na forum zarządu powiatu.

Ludzie:

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.