Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Gdzie staną maszty z flagą?

20.03.2021 12:30 | 2 komentarze | mad

Dwie gminy Raciborszczyzny: Pietrowice Wielkie i Kuźnia Raciborska otrzymają maszt z flagą. To nagroda, jaką uzyskano w akcji „Pod biało-czerwoną”.

Gdzie staną maszty z flagą?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rządowy projekt „Pod biało-czerwoną” to patriotyczna inicjatywa, mająca na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej bohaterów oraz triumfatorów. Zadaniem akcji była również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności w duchu tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu.

Na przestrzeni minionego roku w ramach projektu za pośrednictwem internetu odbywał się plebiscyt. Mieszkańcy, głosując na swoją miejscowość, mogli zadecydować, czy właśnie w ich otoczeniu stanie maszt na flagę państwową. Zasady były proste, aby maszt z flagą trafił do danej gminy, potrzebna była odpowiednia liczba głosów. W gminie do 20 tys. mieszkańców potrzeba było zdobyć co najmniej 100 głosów, w gminie od 20 do 100 tys. mieszkańców – 500, a w 100 tys. miastach – 1000.

W przypadku powiatu raciborskiego wszystkie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie potrzebowały zdobyć 100 głosów, a Racibórz 500. Mimo że progi nie były zbyt wygórowane, to finalnie maszty z flagą trafią tylko do dwóch gmin: Pietrowic Wielkich i Kuźni Raciborskiej. Ta pierwsza gmina otrzymała 106, druga 216. Gdzie więc staną?

Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej z radością przyjął informację, że jego gminie się udało. W rozmowie z nami wyjaśnił, że maszt swoje miejsce znajdzie na placu Zwycięstwa, albo na terenie batalionu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, czyli przy budynku po byłej szkoły podstawowej przy ul. Arki Bożka (obiekt, o którym mowa, jest obecnie zarządzany przez 4 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Gliwicach, który tworzy tam miejsce dla stacjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej).

W Pietrowicach Wielkich w pozyskanie masztu wkład mieli strażacy ze stolicy gminy. Jak dowiadujemy się od Jana Heruda – radnego, prezesa gminnego zarządu OSP RP, a zarazem naczelnika OSP Pietrowice Wielkie, po uzgodnieniu z wójtem Andrzejem Wawrzynkiem, maszt ma stanąć na terenie przy miejscowej OSP.


Ile głosów zdobyły pozostałe gminy?

• Kornowac – 57 (57%)

• Rudnik – 55 (55%)

• Krzyżanowice – 17 (17%)

• Krzanowice 12 – (12%)

• Nędza – 6 (6%)

• Racibórz – 20 (4%)

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Jan Herud

Jan Herud

Radny gminy Pietrowic Wielkie

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.