Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Patrol

Dramat rolników z Bieńkowic. "15 lat pracy diabli wzięli" [ZDJĘCIA]

19.11.2021 11:06 | 0 komentarzy | żet

- Potrzebuję paru dni żeby dojść do siebie, żeby ręce przestały się telepać - mówi Nowinom Aleksy Ćmok. To nad czym rolnik pracował przez 15 lat, zostało zniszczone przez ogień. Uwaga! W artykule znajdują się zdjęcia martwych zwierząt, które dla część Czytelników mogą być drastyczne.

Dramat rolników z Bieńkowic. "15 lat pracy diabli wzięli" [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu Anna i Aleksy Ćmokowie rozmawiają z bryg. Rolandem Kotulą, dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zapach dymu

Obudził ich swąd spalenizny. W domu nie było dymu, ale gdy wyszli na dwór, zobaczyli coś przerażającego. Znaczna część zabudowań gospodarczych stała w płomieniach.

- Próbowałem ratować zwierzęta, ale na to było już za późno. Prawie wszystkie zginęły - mówi Aleksy Ćmok, rolnik z Bieńkowic, którego dobytek ucierpiał wskutek pożaru.

Do zaprószenia ognia doszło 19 listopada około godziny 4.00. - Straty są jeszcze ustalane. Na razie za wcześnie, by mówić też o wstępnej przyczynie zaprószenia ognia - mówi bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Ulubieniec rodziny spalony żywcem

300 sztuk drobiu, sześćdziesiąt świń, trzy cielaki, jeden kot oraz ulubieniec rodziny - konik Artes - zginęły w płomieniach.

Panu Aleksemu udało się uratować trzy koty. Przeżyła również niewielka liczba krów, około 10-12 sztuk, które mieszkają pod wiatą, w oddaleniu od zabudowań gospodarczych.

Jedno z kilkuset zwierząt, które zginęło w płomieniach.

Jedno z kilkuset zwierząt, które zginęło w płomieniach.

W końcu miały być z tego pieniądze, a teraz wszystko na nic

- Hodowla jest mocno deficytowa. Dlatego chcieliśmy iść w przetwórstwo, uruchomić zakład przetwórczy i otworzyć własny sklep. Wszystko było już prawie gotowe. Lada chwila miało to ruszyć i po tych wszystkich latach wreszcie miało to zacząć przynosić pieniądze, ale teraz... Teraz to wszystko nadaje się do rozbiórki. 15 lat pracy diabli wzięli - mówi Aleksy Ćmok.

Krajobraz po katastrofie.

Krajobraz po katastrofie.

Do trzech razy sztuka

Państwo Aleksy i Anna Ćmkowie wspominają, że strażacy dwukrotnie interweniowali w pobliżu ich gospodarstwa. Za pierwszym razem zapaliła się skrzynka przy linii energetycznej. - Ptaszki zrobiły w niej gniazdo - mówi Aleksy Ćmok. - Za drugim razem zapalił się kompost na polu, to był samozapłon. No ale jak to mówią, do trzech razy sztuka - mówi pani Anna.

Z wielkiej hodowli ocalały jedynie krowy przebywające pod wiatą, w odległości około 10-15 metrów od zabudowań gospodarczych.

Z wielkiej hodowli ocalały jedynie krowy przebywające pod wiatą, w odległości około 10-15 metrów od zabudowań gospodarczych.

Akcja "perfekt"

Państwo Ćmokowie dziękują strażakom, którzy bardzo szybko zjawili się na miejscu. - Ich praca to jest coś niesamowitego. Wiedzieli co robić. To im zawdzięczamy to, że nasz dom ocalał. Akcja była perfekt - mówią bieńkowiczanie, których znaczna część dobytku została strawiona przez ogień. Cieszą się, że im samym oraz ich dzieciom - 18-letniemu synowi oraz 15-letniej córce nic się nie stało.

Aleksy Ćmok podczas tegorocznych obchodów św. Marcina w Bieńkowicach. Rolnik dosiada ogiera Artesa. Koń zginął w pożarze.

Tragedia, która łączy

Bieńkowiczanie współczują krajanom. - Tragedia we wsi - mówi jeden z mieszkańców Bieńkowic, który uczestniczył w akcji gaśniczej. Tak jak wiele innych osób, dobrze zna Aleksego.

- Takie rzeczy łączą ludzi. Już odzywają się znajomi. Wójt też u nas był - mówią bieńkowiczanie. Wciąż nie wiedzą, co będzie dalej. Jedyna pociecha w tym, że byli ubezpieczeni. - To jest podstawa - mówi Aleksy.

Wojciech Żołneczko


Zobacz również: