Niedziela, 28 listopada 2021

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Patrol

Mnóstwo dymu i strach o dobytek. Pięć zastępów strażaków ugasiło pożar w Kornicach

11.10.2021 09:13 | 1 komentarz | żet

Pożar rozwinął się w piwnicy domu jednorodzinnego.

Mnóstwo dymu i strach o dobytek. Pięć zastępów strażaków ugasiło pożar w Kornicach
Prawdopodobnie do zaprószenia ognia doszło podczas rozpalania w piecu centralnego ogrzewania - informują strażacy (fot. OSP Pietrowice Wielkie).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szybka akcja i tysiąc złotych strat

Zgłoszenie o pożarze piwnicy domu przy ul. Spółdzielczej w Kornicach wpłynęło do straży pożarnej 10 października około godz. 10.13. Na miejsce skierowano dwa zastępy zawodowców z Raciborza oraz trzy zastępy ochotników. Dodatkowo zmobilizowano również czwarty zastęp ochotników, który pozostawał w odwodzie taktycznym.

- Strażacy podali dwa prądy wody* w natarciu na płonące pomieszczenie. Założyli też kurtynę dymową w celu ograniczenia wydostawania się dymu na pomieszczenia mieszkalne

- informuje bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Po ugaszeniu pożaru strażacy przewietrzyli wszystkie pomieszczenia w budynku. Całość sprawdzono jeszcze kamerą termowizyjną oraz detektorem tlenku węgla.

Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę około 1 tys. zł. Składają się nań m.in.: spalony opał, nadpalona rura instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz stopiona izolacja przewodów elektrycznych.

- Przypuszczalnie do zaprószenia ognia mogło dojść podczas rozpalania w piecu centralnego ogrzewania - dodaje bryg. Roland Kotula.

To nie wszystko

Dodajmy, że w trakcie weekendu 8-10 października strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji jeszcze osiem razy.

W piątek 8 października strażacy usunęli konar drzewa, który zwalił się na jezdnię ul. Topolowej w Kuźni Raciborskiej oraz zabezpieczyli zerwany przewód na ul. Myśliwca w Raciborzu (okazało się, że to przewód telefoniczny, a nie energetyczny).

Sobota 9 października w października to następujące interwencje:

  • godz. 9.02 - Racibórz ul. Sudecka - usunięcie konaru z jezdni
  • godz. 16.28 - Racibórz plac Mostowy (Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych) - zabezpieczenie miejsca kolizji opla corsy z fiatem seicento, brak osób poszkodowanych, 5 tys. zł strat
  • godz. 18.10 - Chałupki ul. Długa - usunięcie gniazda szerszeni
  • godz. 19.25 - Pietrowice Wielkie ul. Fabryczna - interwencja w związku z zalewaniem mieszkania; woda przelewała się ze zbiornika wyrównawczego, strażacy zakręcili zawór wody, wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 3 tys. zł
  • godz. 19.29 - Jastrzębie ul. Raciborska - 39-letni mężczyzna zemdlał po kąpieli, strażacy nie stwierdzili obecności tlenku węgla w mieszkaniu, tlenek węgla nie uwalniał się również przy włączonym piecyku, ratownicy przebadali 39-latka - mężczyzna odmówił hospitalizacji.

W niedzielę 10 października strażacy oprócz ugaszenia pożaru w Kornicach (co opisaliśmy w pierwszej części artykułu), interweniowali również przy ul. Kochanowskiego w Raciborzu (godz. 15.43). Ugasili tam pożar śmietnika. Obyło się bez strat.

* Jeden prąd wody to ilość wody mieszcząca się w rozwiniętym wężu strażacki od źródła wody do końca sikawki.

Czytaj podobne