Niedziela, 28 listopada 2021

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Patrol

Szampan, race i piknik. Tak w Budziskach witano nowy wóz strażacki [ZDJĘCIA] [RELACJA NA ŻYWO]

08.10.2021 22:00 | 2 komentarze | żet

Ochotnicza Straż Pożarna w Budziskach po raz pierwszy w historii otrzymała fabrycznie nowy samochód. - Długo nie mogliśmy w to uwierzyć. Nasze marzenia się spełniły - mówi prezes jednostki Adam Panek.

Szampan, race i piknik. Tak w Budziskach witano nowy wóz strażacki [ZDJĘCIA] [RELACJA NA ŻYWO]
W galerii zobaczysz więcej zdjęć z powitania nowego wozu w Budziskach (gm. Kuźnia Raciborska, pow. raciborski).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pamiętna data

8 października 2021 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziskach. Tego dnia do jednostki trafił nowy wóz strażacki. Z tej okazji przy remizie zorganizowano piknik z ogniskiem, kiełbaskami i ziemniakami pieczonymi w żarze. Jednak to nie jedzenie było najważniejsze, a nowy wóz strażacki.

Julia Adamczyk jest aktywnym członkiem OSP Budziska od 2017 roku. Wtedy ukończyła 18 lat i wstąpiła do jednostki. Julia mieszka niedaleko remizy. Gdy syrena wyje na alarm, Julia Adamczyk jest pierwsza na miejscu zbiórki.

Julia Adamczyk jest aktywnym członkiem OSP Budziska od 2017 roku. Wtedy ukończyła 18 lat i wstąpiła do jednostki. Julia mieszka niedaleko remizy. Gdy syrena wyje na alarm, Julia Adamczyk jest pierwsza na miejscu zbiórki.

1 z 314

Samochód kosztował niespełna 833 tys. zł. To jeden z 314 wozów, które w tym roku trafiły do jednostek OSP w całej Polsce. Montaż finansowy tych zakupów to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej/Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także dotacje z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i MSWiA, a także wkład własny gmin.

Agnieszka Ryszka i Wiktoria Ryszka to szwagierki. Tak jak większość mieszkańców wsi, wzięły udział w przywitaniu nowego wozu. OSP to ważna część życia rodziny Ryszków. W sumie w OSP Budziska jest pięciu członków o tym nazwisku.

Agnieszka Ryszka i Wiktoria Ryszka to szwagierki. Tak jak większość mieszkańców wsi, wzięły udział w przywitaniu nowego wozu. OSP to ważna część życia rodziny Ryszków. W sumie w OSP Budziska jest pięciu członków o tym nazwisku.

Magnes na nowych członków

Strażacy odebrali wóz z Bielska-Białej, gdzie działa firma Szcześniak - zwycięzca przetargu na zabudowę samochodu. To średni wóz ratowniczo-gaśniczy renault D15 4×4.

- Ten wóz to wielkie wzmocnienie naszej jednostki. Na pewno wpłynie też korzystnie na mobilizację ludzi. Liczymy też, że będzie przyciągał nowych członków jak magnes

- mówi prezes OSP Budziska Adam Panek.

Prezes Panek dodaje, że w najbliższych tygodniach samochód zostanie doposażony. - W dzisiejszych czasach taki wóz służy do wszystkich działań. Przede wszystkim do gaszenia pożarów, ale tych pożarów jest coraz mniej. Za to częściej dochodzi do tzw. miejscowych zagrożeń - wypadków, konieczności zmywania dróg, wypompowywania wody, łapania żmij - wylicza prezes Panek.

Historyczne zdjęcie. Rodzina OSP Budziska z nowym wozem strażackim. W górym rzedzie od lewej: sołtys Adrian Juraszek, Lucjan Bachrej, Dawid Wydra, Waldemar Brzoska, prezes Adam Panek, Aleksander Serafin z gminnego centrum zarządzania kryzysowego, naczelnik Krzysztof Sałajczyk. W dolny rzędzie od lewej stoją: Dawid Zarembik, Marek Absalon, Grzegorz Jaworski, komendant gminny Krzysztof Barton, burmistrz Paweł Macha, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Ilona Wróbel, Julia Adamczyk, Patryk Ryszka, Daniel Fros (kuca), Denis Brzoska, Józef Ryszka, Bernard Kalemba.

Historyczne zdjęcie. Rodzina OSP Budziska z nowym wozem strażackim. W górym rzedzie od lewej: sołtys Adrian Juraszek, Lucjan Bachrej, Dawid Wydra, Waldemar Brzoska, prezes Adam Panek, Aleksander Serafin z gminnego centrum zarządzania kryzysowego, naczelnik Krzysztof Sałajczyk. W dolny rzędzie od lewej stoją: Dawid Zarembik, Marek Absalon, Grzegorz Jaworski, komendant gminny Krzysztof Barton, burmistrz Paweł Macha, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Ilona Wróbel, Julia Adamczyk, Patryk Ryszka, Daniel Fros (kuca), Denis Brzoska, Józef Ryszka, Bernard Kalemba.

Remontują i kupują

- Zakup tego wozu wpisuje się w cykl odnowy sprzętu, który mamy w naszej gminie. Mieszkamy w bardzo specyficznym miejscu, nawiedzanym przez różne kryzysy. Musimy zwracać uwagę na to, by bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu

- mówi z kolei Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Włodarz dodaje, że na dniach zostanie oddana do użytku odremontowana strażnica w Turzu. Będzie to piąta remiza w gminie, która została zmodernizowana w ostatnim czasie. - Wszystkich remiz mamy aż osiem - dodaje burmistrz.

Paweł Macha zwraca uwagę również na społeczną rolę, którą pełnią jednostki OSP. - To miejsca, w których ludzie się zbierają, spotykają, pomagają sobie nawzajem - kończy burmistrz.

Bożena Mieszko z narzeczonym Denisem Brzoską. Młody strażak wziął aktywny udział w powitaniu nowego wozu, m.in. polewając samochód szampanem (zdjęcia w galerii).

Bożena Mieszko z narzeczonym Denisem Brzoską. Młody strażak wziął aktywny udział w powitaniu nowego wozu, m.in. polewając samochód szampanem (zdjęcia w galerii).

Damian Nowak z córką Amelią w nowym wozie. Niewykluczone, że gdy Amelia dorośnie, będzie pierwszą strażaczką w rodzinie.

Damian Nowak z córką Amelią w nowym wozie. Niewykluczone, że gdy Amelia dorośnie, będzie pierwszą strażaczką w rodzinie.

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.