Czwartek, 24 czerwca 2021

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Patrol

Piwnice i drogi zalane w Wodzisławiu Zawadzie. "W piwnicy wszystko pływa" [ZDJĘCIA, RELACJA WIDEO]

12.05.2021 23:22 | 3 komentarze | ska

Po nawałnicy, która przeszła nad naszym regionem przed godziną 20.00 w środę 12 maja, we wszystkich gminach powiatu wodzisławskiego odnotowano lokalne podtopienia. Strażacy byli wzywani do zalanych piwnic i usuwania skutków ulewy i silnego wiatru. Dramatyczna sytuacja wystąpiła w wodzisławskiej dzielnicy Zawada. 

Piwnice i drogi zalane w Wodzisławiu Zawadzie. "W piwnicy wszystko pływa" [ZDJĘCIA, RELACJA WIDEO]
Przy ul. Emilii Plater pracowali strażacy z OSP Zawada i JRG Rydułtowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piwnice i drogi zalane w Wodzisławiu Zawadzie. "W piwnicy wszystko pływa"

Przy ulicy Emilii Plater w dzielnicy Zawada doszło do wystąpienia z koryta lokalnego cieku wodnego, co w konsekwencji doprowadziło do powstania sporego rozlewiska i zalania piwnic w okolicznych domach. - U mnie w piwnicy wszystko pływa, w garażu też. Sprzęty, kosiarka zalane. A wszędzie też słoiki - mówi nam jeden z mieszkańców, pokazując skutki ulewy na swojej posesji. Powodem powstania miejscowego rozlewiska był nadmiar wody, którego nie mógł przyjąć ciek wodny. 

Zalane piwnice i błoto na drogach

Strażacy z OSP Zawada oraz JRG Rydułtowy pracują przy ul. Emilii Plater, aby odpompować jak najwięcej wody z zalanych posesji. Żywioł dotknął kilka najniżej położonych domów, które niestety zostały zalane. Mieszkańcy podkreślają, że straty mogą być bardzo duże, jeśli ktoś składował w piwnicy narażone na wilgoć sprzęty. Trudna sytuacja wcześniej występowała także przy ul. Konwaliowej, Długiej i Młodzieżowej, gdzie studzienki kanalizacyjne nie nadążały z przyjmowaniem ogromnej ilości wody opadowej. Obecnie w tym miejscu pozostała gruba warstwa błota i osadu, naniesionego przez wodę. 

Wszystkie jednostki postawione na nogi

Obecny na miejscu działań ratowniczych oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim opowiedział o interwencjach podejmowanych przez strażaków w całym powiecie. - Ta ulewa najbardziej dotknęła dwie gminy naszego powiatu - gminę Gorzyce i gminę Lubomia. Kilka zdarzeń odnotowaliśmy także na terenie Wodzisławia Śląskiego. Ogólnie od początku tej ulewy do chwili obecnej (godz. 22.00 - red.) do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęły 74 takie zgłoszenia. Prawie wszystkie jednostki OSP z naszego powiatu są w gotowości i działają - podkreślił bryg. Jacek Filas, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim.

Prowadziliśmy na żywo relację z ul. Emilii Plater:

Na ul. Konwaliowej również utworzyło się rozlewisko:

Więcej o podtopieniach w powiecie wodzisławskim przeczytacie tutaj>