Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Patrol

Sąd w Raciborzu skazał maszynistę za potrącenie kobiety. To pierwszy taki przypadek w Polsce

18.02.2021 13:10 | 9 komentarzy | żet

Orzeczenie raciborskiego sądu wzbudziło wielkie kontrowersje w środowisku maszynistów. Tej sprawie poświęcono odcinek "Interwencji" Polsatu. Prezes raciborskiego sądu uważa, że materiał jest nierzetelny.

Sąd w Raciborzu skazał maszynistę za potrącenie kobiety. To pierwszy taki przypadek w Polsce
W takich warunkach doszło do wypadku w pobliżu stacji kolejowej Nędza Wieś.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, do wypadku doszło 7 grudnia 2018 roku około godz. 5.00 w Nędzy. Kierujący pociągiem Dariusz Telęga potrącił znajdującą się na torach w miejscu niedozwolonym 84-latkę. Kobieta zginęła (informowaliśmy o tym TUTAJ). Komisja Polskich Kolei Państwowych zdjęła z maszynisty odpowiedzialność za spowodowanie wypadku. Przeciwnego zdania był Sąd Rejonowy w Raciborzu, który skazał pana Dariusza na pół roku więzienia w zawieszeniu za nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i spowodowanie wypadku, którego skutkiem była śmierć innej osoby. To pierwszy taki wyrok w Polsce. Sprawie tej poświęcony został reportaż Jakuba Hnata, który został wyemitowany w telewizji Polsat 16 lutego (można go zobaczyć TUTAJ).

18 lutego prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że reportaż Polsatu "został przygotowany z naruszeniem zasady staranności i rzetelności dziennikarskiej". - Publikacja zawiera częściowo nieprawdziwe i nieścisłe informacje, które wprowadzają widzów i czytelników w błąd, w sposób nierzetelny i niepełny przedstawia podstawy wyroku Sądu I instancji, a tym samym godzi w wizerunek Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz dobro wymiaru sprawiedliwości - czytamy w oświadczeniu M. Korzonek.

Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu wskazuje, że w reportażu zabrakło rzetelnej informacji, jakie dowody w ocenie sądu wskazywały na winę maszynisty. - Ponadto publikacja zawiera błędy w tak podstawowych kwestiach jak określenie rodzaju zarzucanego oskarżonemu przestępstwa, jak i przedstawienie wymiaru kary - dodaje prezes raciborskiego sądu.

TUTAJ można zapoznać się z pełną treścią oświadczenia wydanego przez prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzenę Korzonek.

Ludzie:

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu